Strona główna » PRL – relacje
Polska Rzeczpospolita Ludowa – tak brzmiała oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. PRL była państwem rządzonym przez działaczy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, pozbawionym suwerenności i niepodległości, podporządkowanym w polityce zagranicznej oraz militarnej interesom Związku Radzieckiego. Krajem przechodzącym cykliczne kryzysy gospodarcze i społeczne, wynikające z nieefektywności centralnego sterowania gospodarką oraz niskiej jakości pracy.
W początkach istnienia PRL – wtedy nazywanej jeszcze potocznie jako Polska Ludowa – zbudowany został w kraju system władzy, oparty na represjach wobec środowisk i organizacji niepodległościowych. Tysiące patriotów trafiło do więzień Urzędu Bezpieczeństwa, wielu straciło w nich życie. Przez komunistyczne więzienia przeszli m.in. nasi świadkowie historii: Franciszek Wawrzyniak, członek Konspiracyjnego Związku Młodzieży Polskiej, Marian Stencel, należący do narodowych organizacji podziemnych czy Zenon Wechmann, członek konspiracyjnego harcerstwa, a potem więzień komunistycznych obozów pracy. Ich relacje znajdziecie poniżej. O prześladowaniach za przynależność do Armii Krajowej opowiada również Maria Krzyżańska, w czasie wojny żołnierka AK.
Opresyjny system złagodniał nieco po przełomie 1956 roku – m.in. po proteście Poznańskiego Czerwca, krwawo stłumionym przez władze komunistyczne. Do końca istnienia PRL była jednak państwem totalitarnym, w którym jego obywatele walczyli o poszerzenie zakresu swoich praw i wolności. O realiach życia kulturalnego w Poznaniu lat PRL opowiada prof. Jacek Juszczyk, wybitny polski lekarz chorób zakaźnych i wewnętrznych. A także Józef Derda, harcmistrz ZHP, pseudonim Szary Ryś.
Dużą wagę ma też spojrzenie z drugiej strony – wspomnienie Andrzeja Wituskiego, prezydenta Poznania w latach 1982-1990. Wituski mimo ograniczeń związanych z kryzysową sytuacją, w jakiej znalazła się Polska lat 80., starał się rozwijać miasto – rozpoczął m.in. budowę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju czy toru wioślarskiego na Malcie. Odegrał też sporą rolę w animowaniu życia kulturalnego Poznania.
Te i inne nasze nagrania odnoszące się do okresu PRL znajdziecie w linkach poniżej.
Wielki wybór zdjęć z życia w Poznaniu w okresie PRL zobaczyć można na stronie Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL.