loader image
boguslaw-duszynski

Bogusław Duszyński

Data urodzenia: 19 marca 1922 r.
Miejsce urodzenia: Aleksandrów Kujawski
Data śmierci: 10 grudnia 2012

Urodził się 19 marca 1922 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Po szczęśliwym dzieciństwie i młodości, w czasie wojny został wywieziony do Niemiec, do pracy w Hamburgu i okolicy: pasł krowy, zamiatał ulice, pracował w szkółkach leśnych. Pracował także w tzw. Bauzugu (niem. pociągu budowlanym) – przy budowie torów kolejowych. Przeżył alianckie bombardowanie Hamburga.

Po wojnie zdał maturę, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach pracował w poznańskich przedsiębiorstwach i urzędach, w przerwach występując w Eksperymentalnym Teatrze “Kuźnica” – w domach kultury, na boiskach, na dziedzińcach zamków, w Operze Leśnej w Sopocie czy Hali Ludowej we Wrocławiu. Największym dokonaniem “Kuźnicy” było wystawienie „Krzyżaków” i „Konrada Wallenroda” w zamku malborskim z okazji 500-lecia tego miasta.

Teatrem interesował się od najwcześniejszych lat – dawał przedstawienia razem z kolegami z rodzinnego podwórka, potem w szkole i w zespołach studenckich. Zaliczył szkolenia instruktorskie w Poznaniu, a następnie czteroletnie studia teatralne w Krakowie. Współpracował ze Studenckim Zespołem Estradowym Klubu “Nurt” oraz z Zespołem Niewidomych.

Od 1985 roku prowadził Kabaret Seniorów “Wiosenne Krokusiki”, działający przy Klubie Osiedlowym “Krąg” w Poznaniu. Opracowywał scenariusze, reżyserował przedstawienia, pisał teksty oraz słowa piosenek, szkolił aktorsko członków zespołu i sam występował z nimi na scenie. Był dobrym duchem społeczności łazarskiej. Zmarł w 2012 roku.

Bogusław Duszyński - wspomnienia