loader image

Najnowsze

Mirosława Leiser-Troszczyńska cz.2

Mirosława Leiser-Troszczyńska

Urodzona w 1946 roku, Polka pochodzenia żydowskiego, większość jej rodziny zginęła w Treblince, absolwentka polonistyki UAM w Poznaniu, dziś żyje w Niemczech. Mówi o marcu ’68. Dzieli się refleksją dotyczącą nietolerancji.

Helena Jankowska “98 lat uśmiechu” cz. 1

Helena Jankowska

Pani Helena części opowiedziała o swoim dzieciństwie w Czerniowcach, kontaktach z Polską, wybuchu wojny i reakcji władz Rumuńskich na napływ uchodźców z II RP oraz o swojej działalności na rzecz pomocy Polakom, próbującym zdobyć dokumenty i przedostać się na zachód.

Jak zostałem historykiem Poznania?

Przemysław Matusik

Przemysław Matusik – historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prodziekan ds. naukowych Wydziału Historii UAM, od 2019 wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członek Rady Programowej “Przeglądu Historycznego”, od 2015 roku redaktor naczelny „Kroniki Miasta Poznania”. Autor monumentalnej, czterotomowej “Historii Poznania”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania w 2021 roku.

W pierwszej części nagrania Przemysław Matusik opowiada dlaczego został historykiem, a w szczególności historykiem Poznania, jak na tę decyzję wpłynął rok 1981, spotkanie z prof. Lechem Trzeciakowskim i serial historyczny Jerzego Sztwiertni “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.

Jestem z matki obcej? cz.1

Mirosława Leiser-Troszczyńska

Urodzona w 1946 roku, Polka pochodzenia żydowskiego, większość jej rodziny zginęła w Treblince, absolwentka polonistyki UAM w Poznaniu, dziś żyje w Niemczech. Opowiada o swoich doświadczeniach związanych z pochodzeniem, napaściach w szkole podstawowej i średniej, o swoim ojcu, o ukrywaniu się na studiach.

O “Kronice…” i “Historii Poznania”

Przemysław Matusik

W drugiej części nagrania Przemysław Matusik opowiada na ile istotne w jego pracy nad “Historią Poznania” była i jest praca w “Kronice Miasta Poznania”. Przypomina historię kwartalnika i ludzi, którzy w nim pracują lub pracowali. Skupia się wreszcie na swoim nowym, czterotomowym dziele. Opowiada o zamyśle, sposobie pisania i jego efektach.

Poznańskie kafle

Wacława Małecka

Rodowita poznanianka z ulicy Wronieckiej. To właśnie tam (tuż po I wojnie światowej) jej dziadek – Wacław Jankowiak kupił kamienicę pod numerem 10 i założył jedną z najbardziej znanych przedwojennych poznańskich piekarni. Tam również do lat 90-tych mieszkała jej mama – Helena i tam swój początek miała kolekcja kafli pani Wacławy. Pierwsze pochodziły z rozbieranego w ich mieszkaniu przy Wronieckiej pieca. Kolejne pani Wacława znajdowała głównie na terenie Poznania. Teraz opowiada o swojej kolekcji i fascynacji kaflami.