loader image

W partii wierzyli w zwycięstwo, nie znali nastrojów

Odtwórz wideo

Gdy w czerwcu 1989 r. ubiegał się o mandat poselski z ramienia PZPR, miał 42 lata i był dyrektorem PGR w Naramowicach. Uchodził za jedną z nadziei partii – jego hasło wyborcze brzmiało “Młodzi naszą szansą”. Ale – jak opowiada – znał społeczne nastroje i czuł, że partia te wybory przegra, Posłem został w II turze wyborów.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

W sztabie znaleźliśmy “pluskwy” stare i nowe Andrzej Porawski

WYBORY 1989. W trakcie przełomowych wyborów 1989 r. Andrzej Porawski był pracownikiem sztabu wyborczego poznańskiego Komitetu Obywatelskiego “Solidarności”, który mieścił się w zamku. Wspomina kampanię wyborczą, próbę nocnego włamania do sztabu, a także odnalezione w nim pluskwy Służby Bezpieczeństwa.

Miałem już wyjechać do Australii 

marek-wozniak--portret

Marek Woźniak urodził się 5 marca 1960 r. w Kaliszu. Od 2005 roku jest marszałkiem województwa wielkopolskiego. Absolwent archeologii na UAM. W samorządzie pracuje już niemal 30 lat. Zaczynał jako sekretarz gminy Suchy Las, potem był m.in. wicestarostą powiatu poznańskiego i radnym powiatu. W rozmowie z PAHM opowiada o tym, jak w 1989 roku zaangażował się w pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce. I o swoich nadziejach z tym związanych. – To było stąpanie po cienkim lodzie – opowiada.

Kleiłem plakaty “S”, gdzie popadnie 

marek-wozniak--portret

Marek Woźniak urodził się 5 marca 1960 r. w Kaliszu. Od 2005 roku jest marszałkiem województwa wielkopolskiego. Absolwent archeologii na UAM. W samorządzie pracuje już niemal 30 lat. Zaczynał jako sekretarz gminy Suchy Las, potem był m.in. wicestarostą powiatu poznańskiego i radnym powiatu. W rozmowie z PAHM opowiada o tym, jak w 1989 roku zaangażował się w pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce.