loader image

Kleiłem plakaty “S”, gdzie popadnie

Odtwórz wideo

Marek Woźniak urodził się 5 marca 1960 r. w Kaliszu. Od 2005 roku jest marszałkiem województwa wielkopolskiego. Absolwent archeologii na UAM. W samorządzie pracuje już niemal 30 lat. Zaczynał jako sekretarz gminy Suchy Las, potem był m.in. wicestarostą powiatu poznańskiego i radnym powiatu. W rozmowie z PAHM opowiada o tym, jak w 1989 roku zaangażował się w pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

W sztabie znaleźliśmy “pluskwy” stare i nowe Andrzej Porawski

WYBORY 1989. W trakcie przełomowych wyborów 1989 r. Andrzej Porawski był pracownikiem sztabu wyborczego poznańskiego Komitetu Obywatelskiego “Solidarności”, który mieścił się w zamku. Wspomina kampanię wyborczą, próbę nocnego włamania do sztabu, a także odnalezione w nim pluskwy Służby Bezpieczeństwa.

Miałem już wyjechać do Australii 

marek-wozniak--portret

Marek Woźniak urodził się 5 marca 1960 r. w Kaliszu. Od 2005 roku jest marszałkiem województwa wielkopolskiego. Absolwent archeologii na UAM. W samorządzie pracuje już niemal 30 lat. Zaczynał jako sekretarz gminy Suchy Las, potem był m.in. wicestarostą powiatu poznańskiego i radnym powiatu. W rozmowie z PAHM opowiada o tym, jak w 1989 roku zaangażował się w pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce. I o swoich nadziejach z tym związanych. – To było stąpanie po cienkim lodzie – opowiada.

W 1989 r. nie wszyscy cieszyli się ze zwycięstwa 

anna-potok-portret

W latach 80. działaczka “Solidarności” w Akademii Rolniczej w Poznaniu. Wchodziła w skład międzyuczelnianego komitetu “S’. Stan wojenny zastał ją we Włoszech, wróciła z Rzymu do Polski pierwszym samolotem. Współpracowała m.in. z “Biuletynem Wojennym”. Aresztowana i uwięziona na Młyńskiej na kilka miesięcy za ankietowanie młodzieży. W celi siedziała m.in. z prostytutkami i recydywistkami. W 1989 r. była członkiem poznańskiego Komitetu Obywatelskiego i zespołu prof. Ryszarda Ganowicza. Została wiceministrem rolnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.