loader image

5. czerwca nie miałem siły się cieszyć, byłem dętka

Odtwórz wideo

Ta wolność przyszła niepostrzeżenie, gdzieś między wyborami 4 czerwca 1989 roku a 22 grudnia 1990 roku, gdy Lech Wałęsa przejmował insygnia władzy prezydenckiej – uważa Maciej Musiał, który w 1989 r. kierował pracami sztabu wyborczego Komitetu Obywatelskiego “S” w poznańskim zamku. W rozmowie z PAHM Musiał opowiada o politycznych i organizacyjnych kulisach kampanii wyborczej z 1989 r. O radości, satysfakcji i zmęczeniu. I o czekoladach dla córek, które otrzymał jako podziękowanie od prof. Janusza Ziółkowskiego.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

W sztabie znaleźliśmy “pluskwy” stare i nowe

Andrzej Porawski

WYBORY 1989. W trakcie przełomowych wyborów 1989 r. Andrzej Porawski był pracownikiem sztabu wyborczego poznańskiego Komitetu Obywatelskiego “Solidarności”, który mieścił się w zamku. Wspomina kampanię wyborczą, próbę nocnego włamania do sztabu, a także odnalezione w nim pluskwy Służby Bezpieczeństwa.

Miałem już wyjechać do Australii

marek-wozniak--portret

Marek Woźniak urodził się 5 marca 1960 r. w Kaliszu. Od 2005 roku jest marszałkiem województwa wielkopolskiego. Absolwent archeologii na UAM. W samorządzie pracuje już niemal 30 lat. Zaczynał jako sekretarz gminy Suchy Las, potem był m.in. wicestarostą powiatu poznańskiego i radnym powiatu. W rozmowie z PAHM opowiada o tym, jak w 1989 roku zaangażował się w pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce. I o swoich nadziejach z tym związanych. – To było stąpanie po cienkim lodzie – opowiada.

Kleiłem plakaty “S”, gdzie popadnie

marek-wozniak--portret

Marek Woźniak urodził się 5 marca 1960 r. w Kaliszu. Od 2005 roku jest marszałkiem województwa wielkopolskiego. Absolwent archeologii na UAM. W samorządzie pracuje już niemal 30 lat. Zaczynał jako sekretarz gminy Suchy Las, potem był m.in. wicestarostą powiatu poznańskiego i radnym powiatu. W rozmowie z PAHM opowiada o tym, jak w 1989 roku zaangażował się w pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce.