loader image

“Ostateczne moje słowa żoneczko…”

Odtwórz wideo

Irena Sikorska cytuje fragment listu swojego ojca, Tomasza Wachowskiego, wysłany na dzień przed egzekucją. „Nie wiem, czy otrzymamy jeszcze księdza, kończę kochani ten mój list, całuję was bardzo serdecznie, ściskam, kochający wasz tatuś i kochający twój mąż. Tomasz Wachowski”

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Aż tu nagle strzelają do nas samoloty Regina Chrzanowska

regina-chrzanowska

WOJNA, OKUPACJA. Urodzona w 1916 roku Regina Chrzanowska, przedwojenna i powojenna nauczycielka przyrody, pochodząca ze Zbęchów pod Śremem opowiada o tym, jak zapamiętała początek II wojny światowej. Nagranie zostało wykonane w lutym 2020 roku – w czerwcu pani Regina skończy zatem 104 lata!

Idą! Do dzisiaj ich słyszę! 

barbara-zielazek-kobylanska

Urodzona w 1922 r. Barbara Zielazek-Kobylańska była przed wojną mieszkanką Poznania. Mieszkała przy ul. Bukowskiej na wysokości koszar, pracowała w biurze sprzedaży witraży Morawskiego. W czasie okupacji miała bezpośredni kontakt i związek z członkami Narodowej Organizacji Bojowej. Jeden z liderów NOB Marian Frankowski (“Maryś”) był jej narzeczonym. Pani Basia była świadkiem aresztowań wśród członków konspiracji. Potem nosiła paczki dla Marysia do Fortu VII. Frankowski i inni zostali straceni w więzieniu w Berlinie. Po 1942 r. została wywieziona do Jarocina do szwalni niemieckich mundurów. W rozmowie z PAHM opowiada m.in. o strachu przed wysiedleniem z domu przez Niemców.

Orkiestra Laskowika zrobiła numer 

jacek-juszczyk

Urodzony w 1938 r. w Pacanowicach lekarz, specjalista chorób zakażnych i wątroby. Wieloletni dyrektor szpitala chorób zakażnych na poznańskich Zawadach. Studiował medycynę na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku, działał w Klubie Od Nowa na ul. Wielkiej, wówczas symbolu odwilży w kulturze. Był krytykiem literackim, pisze wiersze, fotografuje. W rozmowie z PAHM opowiada m. in. o gorących latach studiów.