loader image

Helena Jankowska – zapowiedź 1

Helena Jankowska

Odtwórz wideo

Helena Jankowska (z domu Żuk) ma dziś prawie 99 lat i jeszcze więcej historii do opowiedzenia. Urodziła się w polskiej rodzinie w Czerniowcach w Rumunii. Już jako dziecko, mieszkające w wielokulturowym mieście, znała 5 języków, była czynną, aktywną harcerką podczas wojny działającą w konspiracji. W 1945 roku trafiła do łagru, z którego udało jej się wydostać. Trafiła do Polski, gdzie przez wiele lat była tłumaczką (m. in. na Konkursach Wieniawskiego) i przewodniczką po Poznaniu.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Andrzej Wróblewski – Nic z reportażem się nie równa Andrzej Wróblewski

Andrzej Wróblewski
Urodzony się w 31 października 1933 roku w Kaliszu reportażysta i dokumentalista, związany przez lata z Telewizją Polską. W młodości współpracował ze swoim bratem Janem Ptaszynem Wróblewskim, ale za namową Czesława Radomirskiego trafił do Redakcji Filmowej telewizji. Zaczynał od opracowywania tekstów w “Koncercie Życzeń”, później pracował w Zakładnie Produkcji Filmów Telewizyjnych w Poznaniu, jako korespondent filmowy, by zacząć realizować własne, nagradzane reportaże, m.in.: “Człowiek, który odkrył Biskupin”, “Zapora” czy “Wiertnia”. W sumie Andrzej Wróblewski stworzył ok. 40 filmów najpierw w telewizji, potem w prywatnej firmie.

Aurelia Siwa – marzec ’68 i aktywność studencka Aurelia Siwa

Aurelia Siwa – zaczynała studia na pedagogice, skończyła filologię romańską. W 1970 roku zaczęła pracę w poznańskim ośrodku Telewizji Polskiej, z którym jako emerytowana dziennikarka współpracuje do dziś.
Opowiada do marcu ’68 i aktywności studenckiej, o Komisji Rady Okręgowej i Obozie Kompleksowym Kół Naukowych w Koninie.

Mirosław Słowiński Mirosław Słowiński

Mirosław Słowiński – jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu i doktorem nauk humanistycznych. W czasach studenckich i po nich zajmował się organizowaniem studenckich festiwali kulturalnych w Poznaniu. Od grudnia 1985 do lipca 1989 był zastępcą kierownika Wydziału Kultury Komitetu Centralnego PZPR, później wiceministrem kultury i sztuki w rządzie premierów M. Rakowskiego i T. Mazowieckiego. Jest też producentem filmowym (m.in. “Quo Vadis”) i pisarzem.