loader image

Cyrankiewicza rozpoznaliśmy po łysinie, miał złość na twarzy

Stefan Lamęcki

Odtwórz wideo

W 1956 r. był świadkiem Poznańskiego Czerwca, pracował w Polskim Radio. W rozmowie z PAHM opowiada o wtargnięciu demonstrantów na teren rozgłośni radiowej w dniu 28 czerwca 1956 roku. A także o przyjeździe do radia ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza, który wygłosił tam swoje słynne przemówienie o “ręce prowokatora czy szaleńca”, podniesionej na władzę ludową, która “zostanie odrąbana”.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Nagle słyszę “Ręce do góry!” Stefan Mroczkowski

PRL, CZERWIEC 1956. Stefan Mroczkowski, reżyser i współtwórca poznańskiej TVP w 1957 roku opowiada o powrocie do normalnego życia w Środzie po niemieckiej okupacji, o przygodzie z teatrem i kabaretem studenckim “Żółtodziób”. A także o Poznańskim Czerwcu 1956 roku, który przeżył jako redaktor Polskiego Radia. I o wydarzeniach Października w Poznaniu.

Chłopak dostał serię, głowa rozbryźnięta 

edmund-czeszak

Urodził się w 1940 r. w Konarzewie. W wieku 5 lat stracił ojca, przejechanego przez pijanych Rosjan. Nigdy nie zapisał się do partii. Uczył się w szkole zawodowej na ul. Inżynierskiej, został tokarzem, czeladnikiem i mistrzem tokarsko-ślusarskim. Szedł w pochodzie zbuntowanych robotników przez Poznań 28 czerwca 1956 roku. Widział walki na Jeżycach, zrzucenie zagłuszarki z dachu budynku ZUS, opanowanie czołgów przez poznaniaków.

Przyjechały trzy czołgi, ale żołnierze je oddali 

edmund-czeszak

Urodził się w 1940 r. w Konarzewie. Tokarz, ślusarz, w czerwcu 1956 r. uczestniczył w pochodzie robotników przez Poznań. Był świadkiem zrzucania zagłuszarki z dachu ZUS na Jeżycach, opanowania przez poznaniaków czołgów, walk pod gmachem Wielkopolskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego.