loader image

W Wigilię wszyscy płakaliśmy

Odtwórz wideo

Za uczenie dzieci we wsi podczas okupacji pani Regina zapłaciła pobytem w obozie pracy przymusowej w Robczysku pod Lesznem, budowała tam wraz z innymi tory. Urodzona w 1916 roku w Zbęchach pod Śremem, niemal 104-letnia nauczycielka, w 1936 r. ukończyła seminarium nauczycielskie w Lesznie i zaczęła uczyć przyrody w szkołach w Jerce i Lubiniu. Po wybuchu wojny uciekała z koleżanką na rowerze na Lubelszczyznę, a potem wróciła do rodzinnej wsi i uczyła dzieci w tajemnicy przed Niemcami. Zadenuncjowana przez Polaka, trafiła do obozu pracy. Tam omal nie zapłaciła życiem za litość wobec żydowskiego chłopczyka, z którym podzieliła się chlebem. Od lutego 1945 r. uczyła w szkole w Bonikowie. W lutym 1946 roku wzięła ślub, również nauczycielem, za którego miała wyjść za mąż już w grudniu 1939 roku.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Sielanka Zaniemyśla, tragedia wojny

Stefan Mroczkowski

II RP, WOJNA, OKUPACJA. Stefan Mroczkowski to reżyser, jeden z twórców poznańskiej telewizji. Urodził się w 1930 r. w Zaniemyślu. Gdy miał dwa lata, nagle zmarł jego ojciec. W wieku 6 lat Stefan przeniósł się z mamą do Środy, w mieście tym przeżył niemiecką okupację. 11 lipca 1942 roku w egzekucji na gilotynie w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu. Przeżył dzięki pomocy rodziny brata ojca. A także pewnego folksdojdcza, który zatrudnił go w fabryce mebli. O tym wszystkim opowiada w naszym nagraniu.

Dowiedziałem się, kiedy zabiją mamę

Stefan Mroczkowski

WOJNA, OKUPACJA. Stefan Mroczkowski to jeden z twórców poznańskiej telewizji. Urodził się w 1930 r. w Zaniemyślu. Gdy miał dwa lata, nagle zmarł jego ojciec. W wieku 6 lat Stefan przeniósł się z mamą do Środy, w mieście tym przeżył niemiecką okupację. 11 lipca 1942 roku w egzekucji na gilotynie w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych przez niemiecki sąd specjalny (Sondergericht) na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu.

Rosjanie przynieśli mi marmoladę

Maria Jankowska

WOJNA, OKUPACJA. Maria Jankowska to emerytowana sędzia Okręgowego Sądu Pracy w Gdyni, absolwentka prawa na uniwersytecie poznańskim. Urodziła się w 1934 roku, mieszkała na poznańskim Łazarzu (od 1975 roku mieszka w Gdyni). Gdy wybuchła wojna, miała ledwie 5 lat, ale doskonale pamięta niemieckie samoloty na niebie nad Poznaniem i grozę okupacji niemieckiej. Zapamiętała też sceny z walk o Poznań w 1945 roku, a także wejście Rosjan i gwałty na poznaniankach i Niemkach. Jako 11-letnia dziewczynka wybrała się na dopiero co zdobytą Cytadelę. O tym wszystkim opowiada w III części swoich wspomnień.