loader image

prof. Pajewski kochał różnych bogów

Waldemar Łazuga

Odtwórz wideo

Prof. Waldemar Łazuga, historyk i autor licznych publikacji o dziejach najnowszych Polski i Europy, w rozmowie z PAHM kreśli portret swojego mistrza, prof. Janusza Pajewskiego, autora m. in. monumentalnej pracy “Odbudowa państwa polskiego”. To prof. Pajewskiemu Uniwersytet Adama Mickiewicza zawdzięcza, że w 1955 r. nie otrzymał komunistycznego patrona.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Wiedeński wykład z dorożki

Lech_Trzeciakowski

Prezentujemy Państwu nagranie rarytas – wykład nieżyjącego już prof. Lecha Trzeciakowskiego o postanowieniach słynnego kongresu wiedeńskiego z 1815 roku, nagrany w Wiedniu podczas przejażdżki dorożką ulicami miasta. Nagranie jest krótkie i ma charakter ledwie migawki z powodu kiepskiej jakości. Ale warto je zobaczyć!

Kandydaci na rektora nie z komitetu partii

Tomasz Schramm

tomasz-schramm

Prof. Janusza Ziółkowskiego, demokratyczne wybranego w czasach “Solidarności” w 1981 roku rektora UAM wspomina prof. Tomasz Schramm, historyk czasów najnowszych oraz specjalista dziejów uczelni.

Rektor Święcicki nie pasował komunistom

michal-musielak

Prorektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, autor biografii pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego Heliodora Święcickiego opisuje jego życiową drogę od studiów medycznych po stworzenie pierwszej polskiej wyższej uczelni w Poznaniu w 1919 roku.