loader image

O “Kronice…” i “Historii Poznania”

Przemysław Matusik

Odtwórz wideo

W drugiej części nagrania Przemysław Matusik opowiada na ile istotne w jego pracy nad “Historią Poznania” była i jest praca w “Kronice Miasta Poznania”. Przypomina historię kwartalnika i ludzi, którzy w nim pracują lub pracowali. Skupia się wreszcie na swoim nowym, czterotomowym dziele. Opowiada o zamyśle, sposobie pisania i jego efektach.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Grzegorz Jankowski “marzec ’68. Tolerancji uczyliśmy się w domu i na studiach”

Grzegorz Jankowski

Grzegorz Jankowski – urodzony w Gostyniu absolwent polonistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, uczestnik protestów studenckich z 1968 roku. Grzegorz Jankowski opowiada o klimacie studiów, reakcji studentów na antysemicką nagonkę i protestach w Poznaniu.

Pierwsza wojenna Wigilia

Alicja Marczyk

Fragment reportażu “Chcieli Polski – opowieść orzechowskich rodzin o wysiedleniu do GG w 1939 roku”. O losach swojej mamy, Joanny Wleklińskiej-Nowak, opowiada Alicja Marczyk. 14-letnia Joanna wraz z rodzicami została wysiedlona 8 grudnia 1939 roku. Pociąg, którym byli transportowani, dojechał do Koniecpola. Następnie trafili do oddalonego o 6 km majątku we wsi Łysiny. Właśnie tam, przeżyli swoją pierwszą, wojenną wigilię.

Produkcja to wspólne dzieło uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowie oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Orzechowie. Realizatorem projektu pod takim samym tytułem, jak reportaż było Stowarzyszenie “Orzechowo 333”.

Elżbieta Różańska-Potok

Elżbieta Różańska-Potok

W 1968 roku Elżbieta Różańska Potok była studentką I roku polonistyki UAM. W marcu ’68 uczestniczyła w protestach na placu Mickiewicza, gdzie w jej ręce trafiła ulotka dotycząca wydarzeń w Warszawie. Pani Elżbieta odczytała ją na głos z cokołu pomnika. Następnego dnia została aresztowana. Po przewiezieniu do aresztu przy ulicy Młyńskiej, trafiła do aresztu śledczego w Środzie Wielkopolskiej, gdzie spędziła 2 miesiące. Została skazana i relegowana ze studiów na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Razem z wieloma innymi relegowanymi udało jej się dostać na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie ukończyła psychologię.