loader image

Jak zostałem historykiem Poznania?

Przemysław Matusik

Odtwórz wideo

Przemysław Matusik – historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prodziekan ds. naukowych Wydziału Historii UAM, od 2019 wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członek Rady Programowej “Przeglądu Historycznego”, od 2015 roku redaktor naczelny „Kroniki Miasta Poznania”. Autor monumentalnej, czterotomowej “Historii Poznania”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania w 2021 roku.

W pierwszej części nagrania Przemysław Matusik opowiada dlaczego został historykiem, a w szczególności historykiem Poznania, jak na tę decyzję wpłynął rok 1981, spotkanie z prof. Lechem Trzeciakowskim i serial historyczny Jerzego Sztwiertni “Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Poznańskie Rodziny Katyńskie – Trailer

Poznańskie Rodziny Katyńskie - Trailer

Samo złoto

Zapowiedź spotkania z Harrym Hägelen, Niemcem przesiedlonym do Wielkopolski w ramach niemieckiej akcji “Heim ins Reich”.

Andrzej Wróblewski – Nic z reportażem się nie równa

Andrzej Wróblewski

Andrzej Wróblewski
Urodzony się w 31 października 1933 roku w Kaliszu reportażysta i dokumentalista, związany przez lata z Telewizją Polską. W młodości współpracował ze swoim bratem Janem Ptaszynem Wróblewskim, ale za namową Czesława Radomirskiego trafił do Redakcji Filmowej telewizji. Zaczynał od opracowywania tekstów w “Koncercie Życzeń”, później pracował w Zakładnie Produkcji Filmów Telewizyjnych w Poznaniu, jako korespondent filmowy, by zacząć realizować własne, nagradzane reportaże, m.in.: “Człowiek, który odkrył Biskupin”, “Zapora” czy “Wiertnia”. W sumie Andrzej Wróblewski stworzył ok. 40 filmów najpierw w telewizji, potem w prywatnej firmie.