loader image

Irena Sikorska

Odtwórz wideo

Córka Marii z d. Zimny i Tomasza Wachowskiego. Ojciec był powstańcem wielkopolskim, został ciężko ranny w walkach pod Wolsztynem. Jako żołnierz 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich brał później udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Odznaczony Krzyżem Walecznych II R.P. Do wybuchu II wojny światowej był działaczem Koła Związku Powstańców Wielkopolskich i Zarządu Związku Inwalidów Wojennych w Lesznie. Pracował jako kontroler mięsa w Rzeźni Miejskiej. Irena Sikorska – działała społecznie w Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej (ZOŻ RP). Odznaczona Złotą Odznaką Honorową zasłużonego działacza i medalem 80-lecia ZOŻ RP. Za zasługi zawodowe uhonorowana m.in. Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989 r.).

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Aż tu nagle strzelają do nas samoloty

Regina Chrzanowska

regina-chrzanowska

WOJNA, OKUPACJA. Urodzona w 1916 roku Regina Chrzanowska, przedwojenna i powojenna nauczycielka przyrody, pochodząca ze Zbęchów pod Śremem opowiada o tym, jak zapamiętała początek II wojny światowej. Nagranie zostało wykonane w lutym 2020 roku – w czerwcu pani Regina skończy zatem 104 lata!

Idą! Do dzisiaj ich słyszę!

barbara-zielazek-kobylanska

Urodzona w 1922 r. Barbara Zielazek-Kobylańska była przed wojną mieszkanką Poznania. Mieszkała przy ul. Bukowskiej na wysokości koszar, pracowała w biurze sprzedaży witraży Morawskiego. W czasie okupacji miała bezpośredni kontakt i związek z członkami Narodowej Organizacji Bojowej. Jeden z liderów NOB Marian Frankowski (“Maryś”) był jej narzeczonym. Pani Basia była świadkiem aresztowań wśród członków konspiracji. Potem nosiła paczki dla Marysia do Fortu VII. Frankowski i inni zostali straceni w więzieniu w Berlinie. Po 1942 r. została wywieziona do Jarocina do szwalni niemieckich mundurów. W rozmowie z PAHM opowiada m.in. o strachu przed wysiedleniem z domu przez Niemców.

Orkiestra Laskowika zrobiła numer

jacek-juszczyk

Urodzony w 1938 r. w Pacanowicach lekarz, specjalista chorób zakażnych i wątroby. Wieloletni dyrektor szpitala chorób zakażnych na poznańskich Zawadach. Studiował medycynę na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku, działał w Klubie Od Nowa na ul. Wielkiej, wówczas symbolu odwilży w kulturze. Był krytykiem literackim, pisze wiersze, fotografuje. W rozmowie z PAHM opowiada m. in. o gorących latach studiów.