loader image

Florian był normalnym chłopakiem

Odtwórz wideo

HARCERSTWO, OKUPACJA, KONSPIRACJA. Stanisław Płócieniak – siostrzeniec i Jolanta Sroczyńska bratanica Floriana Marciniaka, pierwszego naczelnika Szarych Szeregów, a także inni członkowie rodziny wspominają bohatera konspiracyjnego harcerstwa, ciągle mało obecnego w świadomości historycznej Polaków. Druh Florian Marciniak, ps. Szary urodził się w 4 maja 1915 w Gorzycach pod Czempiniem, ukończył gimnazjum in. św. Jana Kantego w Poznaniu, był najmłodszym harcmistrzem w ZHP, gdzie należał do 21 Poznańskiej Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Reytana. W czasie wybuchu II wojny światowej został powołany do Szarych Szeregów, organizacji konspiracyjnej w ramach której harcerze prowadzili walkę z okupantem m.in w ramach programu wychowania młodzieży “Dziś, Jutro, Pojutrze”. W 1943 roku Florian Marciniak został aresztowany przez Gestapo, przesłuchiwany na Alei Szucha w Warszawie, następnie został więziony m.in. w Forcie VII w Poznaniu. Uwięzionego naczelnika próbowali odbić harcerze, niestety został on wywieziony do obozu w Żabikowie, a następnie do obozu koncentracyjnym Gross- Rosen, gdzie zginął w 1944r. Urna z ziemią z miejsca śmierci znajduje się w krypcie Zasłużonych Wielkopolan w Kościele Św. Wojciecha w Poznaniu.
Pośmiertnie został odznaczony w 2006 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Sielanka Zaniemyśla, tragedia wojny

Stefan Mroczkowski

II RP, WOJNA, OKUPACJA. Stefan Mroczkowski to reżyser, jeden z twórców poznańskiej telewizji. Urodził się w 1930 r. w Zaniemyślu. Gdy miał dwa lata, nagle zmarł jego ojciec. W wieku 6 lat Stefan przeniósł się z mamą do Środy, w mieście tym przeżył niemiecką okupację. 11 lipca 1942 roku w egzekucji na gilotynie w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu. Przeżył dzięki pomocy rodziny brata ojca. A także pewnego folksdojdcza, który zatrudnił go w fabryce mebli. O tym wszystkim opowiada w naszym nagraniu.

Dowiedziałem się, kiedy zabiją mamę

Stefan Mroczkowski

WOJNA, OKUPACJA. Stefan Mroczkowski to jeden z twórców poznańskiej telewizji. Urodził się w 1930 r. w Zaniemyślu. Gdy miał dwa lata, nagle zmarł jego ojciec. W wieku 6 lat Stefan przeniósł się z mamą do Środy, w mieście tym przeżył niemiecką okupację. 11 lipca 1942 roku w egzekucji na gilotynie w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych przez niemiecki sąd specjalny (Sondergericht) na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu.

Rosjanie przynieśli mi marmoladę

Maria Jankowska

WOJNA, OKUPACJA. Maria Jankowska to emerytowana sędzia Okręgowego Sądu Pracy w Gdyni, absolwentka prawa na uniwersytecie poznańskim. Urodziła się w 1934 roku, mieszkała na poznańskim Łazarzu (od 1975 roku mieszka w Gdyni). Gdy wybuchła wojna, miała ledwie 5 lat, ale doskonale pamięta niemieckie samoloty na niebie nad Poznaniem i grozę okupacji niemieckiej. Zapamiętała też sceny z walk o Poznań w 1945 roku, a także wejście Rosjan i gwałty na poznaniankach i Niemkach. Jako 11-letnia dziewczynka wybrała się na dopiero co zdobytą Cytadelę. O tym wszystkim opowiada w III części swoich wspomnień.