loader image

Chciałem być Polakiem, ale mi nie dali

Baruch Bergman

Odtwórz wideo

Był Żydem, mieszkańcem przedwojennego Poznania. Przeżył getto łódzkie i powstanie warszawskie. W swoich wspomnieniach, nakręconych podczas wizyty w Poznaniu w 2014 roku, przypomina o antysemityzmie i trudnych warunkach życia społeczności żydowskiej w Poznaniu.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Sielanka Zaniemyśla, tragedia wojny

Stefan Mroczkowski

II RP, WOJNA, OKUPACJA. Stefan Mroczkowski to reżyser, jeden z twórców poznańskiej telewizji. Urodził się w 1930 r. w Zaniemyślu. Gdy miał dwa lata, nagle zmarł jego ojciec. W wieku 6 lat Stefan przeniósł się z mamą do Środy, w mieście tym przeżył niemiecką okupację. 11 lipca 1942 roku w egzekucji na gilotynie w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu. Przeżył dzięki pomocy rodziny brata ojca. A także pewnego folksdojdcza, który zatrudnił go w fabryce mebli. O tym wszystkim opowiada w naszym nagraniu.

Dowiedziałem się, kiedy zabiją mamę

Stefan Mroczkowski

WOJNA, OKUPACJA. Stefan Mroczkowski to jeden z twórców poznańskiej telewizji. Urodził się w 1930 r. w Zaniemyślu. Gdy miał dwa lata, nagle zmarł jego ojciec. W wieku 6 lat Stefan przeniósł się z mamą do Środy, w mieście tym przeżył niemiecką okupację. 11 lipca 1942 roku w egzekucji na gilotynie w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych przez niemiecki sąd specjalny (Sondergericht) na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu.

Rosjanie przynieśli mi marmoladę

Maria Jankowska

WOJNA, OKUPACJA. Maria Jankowska to emerytowana sędzia Okręgowego Sądu Pracy w Gdyni, absolwentka prawa na uniwersytecie poznańskim. Urodziła się w 1934 roku, mieszkała na poznańskim Łazarzu (od 1975 roku mieszka w Gdyni). Gdy wybuchła wojna, miała ledwie 5 lat, ale doskonale pamięta niemieckie samoloty na niebie nad Poznaniem i grozę okupacji niemieckiej. Zapamiętała też sceny z walk o Poznań w 1945 roku, a także wejście Rosjan i gwałty na poznaniankach i Niemkach. Jako 11-letnia dziewczynka wybrała się na dopiero co zdobytą Cytadelę. O tym wszystkim opowiada w III części swoich wspomnień.