loader image

Boli mnie, że nigdy w piątkę się nie spotkaliśmy

Odtwórz wideo

Kapelan Rodzin Katyńskich, major. Urodzony w 1936 r., syn Polaka Juliana Pańkowskiego, żołnierza Piłsudskiego i wojny polsko-bolszewickiej, i Ukrainki – Marty z domu Owsiejenko. W 1939 roku po agresji ZSRR na Polskę, w jego rodzinnym domu w Klepaczach pod Białymstokiem zamieszkało rosyjskie małżeństwo wojskowe. Był świadkiem ciężkiego zranienia matki przez Rosjan – zmarła w szpitalu, według relacji świadka dobita zastrzykiem przez sowieckiego lekarza. Lucjan był członkiem Szarych Szeregów, wychował się bez rodziców (ojciec zmarł jeszcze przed wojną), rodzeństwo rozjechało się po świecie. Po ciężkiej gruźlicy poszedł do seminarium w Białymstoku, potem przeniósł się do Poznania. Po święceniach w 1961 r. przez 13 lat był wśród księży Filipinów na Świętej Górze pod Gostyniem, a potem służył jako misjonarz. Od 30 lat jest kapelanem poznańskich Rodzin Katyńskich. Był dwa razy w Katyniu, raz w Charkowie i Miednoje. Zabiegał o powstanie w Poznaniu pomnika Ofiar Katynia i Sybiru (odsłonięto go w 1999 roku).

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Sielanka Zaniemyśla, tragedia wojny

Stefan Mroczkowski

II RP, WOJNA, OKUPACJA. Stefan Mroczkowski to reżyser, jeden z twórców poznańskiej telewizji. Urodził się w 1930 r. w Zaniemyślu. Gdy miał dwa lata, nagle zmarł jego ojciec. W wieku 6 lat Stefan przeniósł się z mamą do Środy, w mieście tym przeżył niemiecką okupację. 11 lipca 1942 roku w egzekucji na gilotynie w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu. Przeżył dzięki pomocy rodziny brata ojca. A także pewnego folksdojdcza, który zatrudnił go w fabryce mebli. O tym wszystkim opowiada w naszym nagraniu.

Dowiedziałem się, kiedy zabiją mamę

Stefan Mroczkowski

WOJNA, OKUPACJA. Stefan Mroczkowski to jeden z twórców poznańskiej telewizji. Urodził się w 1930 r. w Zaniemyślu. Gdy miał dwa lata, nagle zmarł jego ojciec. W wieku 6 lat Stefan przeniósł się z mamą do Środy, w mieście tym przeżył niemiecką okupację. 11 lipca 1942 roku w egzekucji na gilotynie w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych przez niemiecki sąd specjalny (Sondergericht) na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu.

Rosjanie przynieśli mi marmoladę

Maria Jankowska

WOJNA, OKUPACJA. Maria Jankowska to emerytowana sędzia Okręgowego Sądu Pracy w Gdyni, absolwentka prawa na uniwersytecie poznańskim. Urodziła się w 1934 roku, mieszkała na poznańskim Łazarzu (od 1975 roku mieszka w Gdyni). Gdy wybuchła wojna, miała ledwie 5 lat, ale doskonale pamięta niemieckie samoloty na niebie nad Poznaniem i grozę okupacji niemieckiej. Zapamiętała też sceny z walk o Poznań w 1945 roku, a także wejście Rosjan i gwałty na poznaniankach i Niemkach. Jako 11-letnia dziewczynka wybrała się na dopiero co zdobytą Cytadelę. O tym wszystkim opowiada w III części swoich wspomnień.