loader image
tadeusz-maria-pateccy-portret

Tadeusz i Maria Pateccy

Data realizacji wywiadu: 2019

Tadeusz Patecki urodził się 25 sierpnia 1935 roku w Koźminie Wielkopolskim.

Tadeusz Patecki był członkiem zarządu Federacji Rodzin Katyńskich i prezesem Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu. Od końca lat 80. Zaangażował się w ujawnianie prawdy o sowieckiej zbrodni na polskich oficerach z 1940 roku. W życiu zawodowym był przedsiębiorcą budowlanym, mistrzem blacharsko-dekarskim, cenionym za fachowość i rzetelność. W 2016 roku otrzymał Szablę Kilińskiego – najwyższe odznaczenie rzemieślnicze Kongresu Rzemiosła Polskiego. Patecki był m.in. Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie Wielkopolskiej. Mieszkał w Koszutach pod Środą. W 2008 roku władze Środy uhonorowały go medalem „Ad Valorem”. Zmarł 5 października 2019 r.

Jego żona Maria to córka majora Stefana Tomaszewskiego, powstańca wielkopolskiego i uczestnika bitwy warszawskiej 1920 roku. Jako oficer Korpusu Ochrony Pogranicza, Tomaszewski dostał się w 1939 roku do sowieckiej niewoli. Zginął w egzekucjach w Charkowie w 1940 r. Maria i Tadeusz Pateccy pobrali się w 1960 roku, mieli dwie córki. To pod wpływem dramatycznego losu swojego niedoszłego teścia Tadeusz Patecki postanowił zaangażować się w upamiętnianie ofiar zbrodni katyńskiej i innych sowieckich morderstw z wiosny 1940 roku. – Wszystko to robiłem społecznie, by upamiętnić mojego teścia. Bo wziąłem jego córkę, a nie mogłem go poprosić o jej rękę – wyjaśniał w rozmowie z PAHM.

Był współinicjatorem oraz kierownikiem budowy Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu, który stanął w parku na tyłach zamku cesarskiego w 1999 roku. To dzięki m.in. jego staraniom udało się zdobyć fundusze na ten cel i doprowadzić dzieło do końca. Współorganizował poznańskie uroczystości rocznicowe związane z rocznicami sowieckiej agresji 17 września 1939 roku i z rocznicą katyńską.
Patecki był też budowniczym wielu kościołów (m.in. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach). A także kierownikiem budowy Pomnika Armii Krajowej i Państwa Podziemnego w Poznaniu, który postawiono w parku naprzeciwko klasztoru oo.dominikanów. Wspólnie z sybirakami zbudował Pomnik Golgoty Wschodu na os. Wichrowe Wzgórze w Poznaniu. Z jego inicjatywy jedno z rond w Środzie otrzymało nazwę Ofiar Katynia i Sybiru. Był członkiem Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tadeusz i Maria Pateccy - wspomnienia