loader image
ryszerd-podlewski

Ryszard Podlewski

Data urodzenia: 1931
Data śmierci: 2018
Data realizacji wywiadu: 16 grudnia 2009

Dziennikarz radiowo-telewizyjny, poeta, aforysta, fraszkopisarz, felietonista, satyryk. Autor tekstów piosenek, programów satyrycznych, literackich i estradowych oraz filmów dokumentalnych.

Urodził się w 1931 roku we Wronkach. Debiutował fraszkami na łamach „Głosu Wielkopolskiego” w roku 1953 . Przez wiele lat związany był z Telewizją Poznań. Wielu telewidzów pamięta go z interwencyjnych felietonów “Gwóźdź w bucie”, które najpierw pojawiały się w TVP, a potem w latach 90. w ,,Gazecie Poznańskiej” ukazywały się w wersji drukowanej. Każdy z felietonów wzbogacał aforyzm. “Trafiłem w społeczną potrzebę. Wtedy działo się dużo rzeczy krzywdzących ludzi. Zapowiedziałem, że mówię o wszystkim, byle nie o problemach mieszkaniowych, bo tego nie załatwimy” – wspominał w jednej z rozmów na łamach „Głosu Wielkopolskiego”.
Wydał kilka tomów krótkich form literackich m.in.: “ROK z VATem”, “Fraszki, aforyzmy, limeryki -czyli DRAKO-róbstwo”, “Afo-ryzmy z cyklu: Notatki myśliwego”. “Aforyzmy – Aphorismen”. Członek Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Zanim trafił do Telewizji Poznań, zaraz po studiach na poznańskiej polonistyce na UAM wyjechał do Kielc. Tam związał się z kielecką Rozgłośnią Polskiego Radia na prawie 20 lat. Gdy wrócił do Telewizji Poznań, walczył o uratowanie niszczejącej Palmiarni. Dzięki niemu udało się nie tylko ocalić Palmiarnię, ale w dodatku ją powiększyć.

Zmarł po długiej chorobie w 2018 roku, w wieku 86 lat.

Ryszard Podlewski - wspomnienia