loader image
monika-orlowska

Monika Orłowska

Data urodzenia: 1907
Data śmierci: 1991

Urodzona w 1907 r, zmarła w 1991 r.

Warmiaczka z domu Prejłowska, najstarsza z dziewięciorga rodzeństwa, wychowywana oraz edukowana w polszczyźnie przez dziadka Michała, ukończyła niemiecką szkołę podstawową w przeddzień wybuchu I wojny światowej. Matka prof. Huberta Orłowskiego, germanisty.

To właśnie jej dziadek, który u władz pruskich w Królewcu bezskutecznie zabiegał o nauczanie religii w języku polskim na Warmii oraz aktywnie wspierał utworzenie „Gazety Olsztyńskiej”, ukształtował umysł Moniki, zwłaszcza jej trwanie w religii rzymsko-katolickiej jak i jej stosunek do polszczyzny. Niezmiennie powtarzała wpojone jej przez dziadka powiedzenie: „Ojców mowy, ojców wiary, brońmy zgodnie: młody stary.” Cechowała ją niezwyczajna pamięć: potrafiła recytować wiersze i pieśni w nieskończoność. W śpiewie kościelnym mogła się obejść bez śpiewnika. Będąc głęboko wierzącą katoliczką oceniała jednak sąsiadów, ludzi, nie podług ich wyznania, jeno „trzymania się” Dziesięciorga Przykazań.

Miała wielkie serce dla ludzi w potrzebie, w tym i dla swojej parafii w Gietrzwałdzie. Nie przychodziło jej to łatwo; jako dzielna wdowa prowadziła bowiem sama niewielkie gospodarstwo.  Na dwóch kapliczkach Drogi Krzyżowej w Gietrzwałdzie widnieje jej nazwisko jako ich współdarczyni.

Żródło: Hubert Orłowski: Warmia z oddali. Odpominania. Olsztyn 2000.

Monika Orłowska - wspomnienia