loader image
miroslaw-rozalski-miniatura

Mirosław Różalski

Data urodzenia: 1950

Rocznik 1950. Baletmistrz, asystent Conrada Drzewieckiego. Dziś szef Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu.

Do Szkoły Baletowej dojeżdżał z poznańskiej Wildy. Zdawał do niej za sprawą ojca – owszem, lubił występować, ale jako dziecko nie tańczył. Jeszcze w szkole dostał szansę wyreżyserowania spektaklu i pewnie dlatego szybko zaczął wyobrażać siebie bardziej jako choreografa niż tancerza, chociaż jako tancerz odnosił sukcesy; było nim niewątpliwie występowanie na scenie z zespołem Conrada Drzewieckiego.

Dla wszystkich wydawało się oczywistym, że po maturze wybierze Operę Poznańską, gdzie pracował Drzewiecki. On jednak marzył o podróżach i dlatego zgłosił się do Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz do „Mazowsza” – do obu został przyjęty, ale w żadnym się nie pojawił; wybrał studia – słynny GITIS w Moskwie, Akademię Teatralną, którą ukończył m.in. Jerzy Grotowski.

Do Poznania wrócił w 1974 roku i został pedagogiem w nowo powstałym Polskim Teatrze Tańca, a chwilę później – asystentem Conrada Drzewieckiego. Tu też zadebiutował oficjalnie jako choreograf („Wir”w 1986 r.). W 1987, po odejściu Drzewieckiego przez sezon prowadził PTT. Od 2007 roku zawiaduje Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Poznaniu. Kieruje dziś szkołą, w której sam się uczył.

Mirosław Różalski - wspomnienia