Lech Raczak urodził się w 1946 r. Reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964), w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kierownik artystyczny i reżyser wszystkich przedstawień tego zespołu, który swoimi przedstawieniami występował przeciw systemowym wynaturzeniom politycznym w Polsce. Za postawę polityczną wyrażaną w sztuce i za współpracę z opozycją demokratyczną (Komitet Obrony Robotników KSS KOR, akademickie SKS, Solidarność lat osiemdziesiątych) regularnie represjonowany; od roku 1984 – po administracyjnym zakazie działania Teatru Ósmego Dnia – występował w „drugim obiegu”, grając głównie w kościołach; od 1986 r. z zespołem na przymusowej emigracji. W latach 1995-98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 r. był też dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta” w Poznaniu.
Był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta, fundacja Orbis Tertius) i we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Reżyserował w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Osterwy w Gorzowie Wlkp. i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy).
Od 2014 realizował autorski program szkoleniowy i cykl przedstawień w Fundacji Orbis Tertius w Poznaniu. Łącznie wyreżyserował ponad 70 przedstawień, był autorem scenariuszy większości z nich. Kilka przedstawień Lecha Raczaka zostało wyemitowanych w telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W 2012 r. ukazała się trzytomowa edycja jego Pism teatralnych. Jest Laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2018). Zmarł nagle 17 stycznia 2020 r. w Poznaniu.