loader image
krzysztof-deszczynski-miniatura

Krzysztof Deszczyński

Data urodzenia: 1951 r.
Data realizacji wywiadu: 2020

Rocznik 1951. Urodzony w Poznaniu, ale maturę zdawał w Pniewach. Przez lata najbliższy współpracownik i wspólnik Bohdana Smolenia.

Zawody zmienia jak rękawiczki. Jest aktorem-lalkarzem, kabareciarzem, twórcą festiwalu „Zostań Gwiazdą Kabaretu”, scenarzystą, reżyserem, animatorem kultury, pisarzem, fotografikiem, podróżnikiem, producentem muzycznym… Karierę zaczynał w Teatrze Lalki i Aktora „Marcinek” mając zaledwie 17 lat. Był z tą sceną związany do stanu wojennego.

Potem poszedł „na swoje”. W Poznaniu początkowo mieszkał w Hotelu „Zacisze” – razem z innymi aktorami i ludźmi kultury – to tam rodziły się przyjaźnie „do końca życia” i najciekawsze pomysły. Gdyby nie Hotel „Zacisze’, może nie trafiłby na Bohdana Smolenia, z którym współpracował od połowy lat 80., a w 1990 założył firmę.

Dziś spisuje wspomnienia o ludziach, których spotkał na swej drodze, wędruje po świecie i opowiada o nim. W 2019 r. w Wydawnictwie Miejskim Posnania wydał wspomnienia, zatytułowane “Kolory Deszcza… Kuglarze”.

Krzysztof Deszczyński - wspomnienia