loader image
Krzysztof-Budzyń

Krzysztof Budzyń

Data urodzenia: 4 września 1957 r.
Miejsce urodzenia: Śrem
Data realizacji wywiadu: 2014

Urodził się 4 września 1957 r. w Śremie. Przedsiębiorca, bibliofil i kolekcjoner, historyk-amator, zajmujący się historią regionu śremskiego, autor wielu publikacji z tej dziedziny, wydawca, redaktor czasopism i książek.

Od urodzenia mieszka w rodzinnej wiosce Binkowo pod Śremem. Studiował na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej, który ukończył z tytułem magistra inżyniera. Pracował w przedsiębiorstwach branży chemicznej, a pod koniec lat 80. otworzył własną działalność gospodarczą (m.in. działającą do dziś w Śremie hurtownię chemii gospodarczej i kosmetyków, a także sieć sklepów).

Od wielu lat interesuje się historią i literaturą, para się też twórczością literacką. Zadebiutował już w 1981 na łamach „Szpilek” jako autor limeryków. Od lat 90. pisze artykuły na tematy historyczne do lokalnych czasopism i periodyku „Pierwiosnek”, wydawanego przez Liceum Ogólnokształcące im. gen. J. Wybickiego w Śremie. Bibliofil oraz kolekcjoner pamiątek historycznych − starych map, dokumentów, fotografii, pocztówek, przede wszystkim związanych z regionem śremskim, oraz gminami Kórnik i Mosina.

Od 2008 wydaje „Śremski Notatnik Historyczny. Czasopismo dla miłośników Ziemi Śremskiej”, periodyk ukazujący się regularnie dwa razy w roku. A od 2016 wydaje też serię wydawniczą „Biblioteka Śremskiego Notatnika Historycznego” oraz czasopismo „Ziemia Śremska w Ikonografii”.

W 2010 roku powołał do życia Śremskie Forum Dyskusyjne. Organizator otwartych spotkań interdyscyplinarnych, m.in. z prof. Jackiem Kowalskim (historykiem sztuki), prof. Bolesławem Andrzejewskim (filozofem), dr. Łukaszem Budziczem (psychologiem), dr. Edwardem D. Luftem (prawnikiem, pracownikiem rządowym USA), generałem Marianem Zacharskim (oficerem polskiego wywiadu w latach PRL, biznesmenem i pisarzem).

Jako członek Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki brał udział w kilku wystawach zbiorowych. Często służy jako przewodnik po ziemi śremskiej i Wielkopolsce, nie tylko dla krajowych ale i zagranicznych turystów (głównie Niemców i Żydów z Izraela, Francji i USA).

Krzysztof Budzyń - wspomnienia