loader image
krystyna-lewandowska-portret

Krystyna Lewandowska

Data urodzenia: 8 lipca 1938
Miejsce urodzenia: Poznań
Data realizacji wywiadu: 2019

Urodzona 8 lipca 1938 r. w Poznaniu.

Od 1995 r. zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu. Absolwentka V LO w Poznaniu (matura w 1956 r.), a także Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej, ukończyła też studia podyplomowe na Wydziale Papieskim w Poznaniu. Magister inżynier elektryk, pracowała następnie jako nauczycielka, przez ponad 20 lat uczyła fizyki i astronomii w liceum w Pobiedziskach, prowadziła też poradnictwo rodzinne.

W Katyniu zginął jej teść, major Aleksander Henryk Lewandowski. Urodził się w 1900 r. Powstaniec wielkopolski, walczył m.in. w Inowrocławiu, a w 1920 r. na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Następnie służył w Biedrusku. W 1930 r. ożenił się z Ireną Perlikiewiczówną. Służył w 12 pułku piechoty w Wadowicach, w 1937 r. przenieśli się do Poznania, na Łazarz. Lewandowski pracował w tutejszym szpitalu. Z Ireną mieli troje dzieci.

Krystyna Lewandowska była w Katyniu trzy razy. Pierwszy raz 4 czerwca 1995 roku. Zawiozła wtedy ziemię z grobu teściowej i rozsypała ją na dołach śmierci, gdy jeszcze nie było tam wojskowego cmentarza. Ziemię z Katynia przywiozła do grobu teściowej. Potem odwiedziła Katyń w 2000 i 2010 roku. Zadbała o upamiętnienie ofiar Katynia m.in. w Murowanej Goślinie – zasadzono tam dęby katyńskie.

Krystyna Lewandowska - wspomnienia