loader image
kazimierz-rafalik

Kazimierz Rafalik

Data urodzenia: 2 maja 1938
Miejsce urodzenia: Błędów pod Radomiem

Artysta rzeźbiarz i fotograf z Łazarza, a także działacz społeczny i charytatywny.

Urodził się 2 maja 1938 r. w Błędowie pod Radomiem (nieoficjalnie, jak sam zaznacza, 1 maja). Absolwent Politechniki Poznańskiej, choć pierwotnie chciał studiować sztuki plastyczne w Moskwie. Był to jednak rok 1956 i uczelnia w Moskwie wtrzymała nabór. Od 1956 roku mieszka więc w Poznaniu. Był m.in. głównym konstruktorem i projektantem kuchni gazowych w fabryce Amica we Wronkach. Pracował również w Niemczech. Człowiek obdarzony dużym poczuciem humoru i autoironii.

Rafalik tworzy indywidualne formy figuratywne oraz rozbudowane kompozycje łączące wiele materiałów: między innymi brąz, mosiądz, stal kwasoodporną, drewno i tworzywa sztuczne. Jego rzeźby rozsiane są niemal po całym świecie. Tworzy na zamówienia instytucji publicznych i dla osób prywatnych. Sporo rzeźb przekazuje na cele charytatywne. Jest twórcą m.in. tablicy przy Pomniku 600-lecia bitwy pod Grunwaldem w Poznaniu.
Prezentował swoje prace na ponad 200 wystawach w kraju, m.in.: w Salonie Sztuki Współczesnej w Koszalinie, BWA we Wrocławiu, w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, w Galerii Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Warszawie, na Biennale Rzeźby. A także poza jego granicami – w Czechach, Niemczech, USA, Grecji, Bułgarii i na Litwie.

Laureat wielu nagród, min. Ministerstwa Kultury i Sztuki (1989 r.), Nagrody Października Miasta Wrocławia (2006), Człowiek Roku „Łazarza” (Poznań) w 2013 r. (podczas gali przyznał: “Gdybym wiedział, że to ja dostanę tę statuetkę, to zrobiłbym ją ładniejszą”), nagrody Ianicus im. Klemenca Janickiego za zasługi dla kultury polskiej.

Kazimierz Rafalik - wspomnienia