loader image
Józef-Stasiński

Józef Stasiński

Data urodzenia: 16 marca 1927
Miejsce urodzenia: Poznań
Data realizacji wywiadu: 2012

Urodzony 16 marca 1927 r. w Poznaniu. Artysta plastyk specjalizujący się w medalierstwie, ale także twórca pomników i współautor odbudowy zrujnowanego w trakcie wojny Starego Miasta oraz poznańskiej katedry. Zaprojektował m.in. fasadę kamienicy Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a także na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1954 r. uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Od tego czasu zajmuje się medalierstwem. Jego pierwsze prace powstały już w 1950 r. Najbardziej znany jest jako twórca medali i plakiet, wykonał ich niemal 2 tysiące. Najbardziej znane są cykle: W trzechsetną rocznicę wygaśnięcia Piastów Śląskich 1675-1975, Polska Walcząca na frontach II Wojny światowej 1939-1945, Medale pontyfikalne Jana Pawła II (26 medali wykonanych przez prof. Józefa Stasińskiego znajduje się w zbiorach Rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie).

Jest też autorem rzeźb, płaskorzeźb, tablic pamiątkowych oraz pomników monumentalnych. Autor pomnika kardynała Augusta Hlonda w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu (1962 r.), pomnika Ofiar Faszyzmu w Chełmnie nad Nerem (wraz z architektem Jerzym Buszkiewiczem w1964 r.), ołtarza Chrystusa (Ołtarz Soborowy w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu w 1966 r.), pomników Jana Pawła II we Lwowie – Brzuchowicach (2007 r.) i w Oleśnie (2013 r. – współautor prof. Zenon Błądek).

Przez wiele lat uczył w Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, następnie był wykładowcą w Instytucie Architektury Politechniki Poznańskiej. W 1992 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Od 2011 r. był wykładowcą Wyższej Szkoły Zawodowej „Kadry dla Europy”.

W 2005 r. otrzymał tytuł Wybitnego Wielkopolanina.

Józef Stasiński - wspomnienia