loader image
Jacek Adamczak

Jacek Adamczak

Data urodzenia: 1955
Miejsce urodzenia: Poznań - Wilda
Data realizacji wywiadu: 2019

Profesor sztuk plastycznych, ale przede wszystkim reżyser filmów animowanych, scenarzysta, kojarzony z cyklami „Eine Kleine Nachtmusik” i „Bajki z królestwa Lailonii”. A także: grafik, animator, scenarzysta.

Rocznik 1955. Ponad 60 lat spędził na Wildzie. Tu się też urodził. Najmłodsze lata kojarzy jednak z Dębiną – miejscem zabaw z kolegami. Mówi, że tamto „zanurzenie w przyrodzie” zostawiło trwały ślad na jego wrażliwości.

W dzieciństwie chciał być leśnikiem lub rysownikiem. Animacja pojawiła się przypadkiem, studia ukończył mając 35 lat. Jak mówi, droga, którą przeszedł, była kręta, ale warta trudu. Trzy osoby wymienia jako najważniejsze w swoim zawodowym życiu: prof. Kazimierza Urbańskiego i kolegów – Hieronima Neumanna oraz Macieja Ćwieka.

Jako reżyser zadebiutował w 1989 roku filmem zrealizowanym razem z Maciejem Ćwiekiem „Kropka, wykrzyknik, znak zapytania”. Nauczyciel akademicki (od 1990) i współtwórca Wydziału Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w latach 2008 – 2016 był prorektor UAP.

Jacek Adamczak - wspomnienia