loader image
ewa-nowakowska

Ewa Nowakowska

Data urodzenia: 1938
Miejsce urodzenia: Poznań
Data realizacji wywiadu: 2020

Urodzona w 1938 roku w Poznaniu Córka Edmunda Gaussa, oficera Wojska Polskiego oraz Marii Gauss, z domu Bryzińskiej.

Jej ojciec miał fabrykę okuć metalowych, która współpracowała przed wojną z zakładami Cegielskiego. Podporucznik Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Jej matka Maria (ur. 1910 r. w Opolu) w latach 1940-1942 działała w konspiracyjnej grupie dywersyjnej Związek Odwetu doktora Franciszka Witaszka pod pseudonimem „Edmund”. Zajmowała się m.in. wyrabianiem fałszywych dokumentów dla Polaków poszukiwanych przez gestapo. Grupa Witaszka została rozbita przez niemiecką tajną policję w 1942 roku. Maria Gauss została aresztowana we wrześniu 1942 r. i uwięziona w Forcie VII. Zginęła w egzekucji witaszkowców 8 stycznia 1943 roku.

Ewa z bratem trafiła do obozu dla dzieci w Łodzi, a potem – do obozu pracy w Potulicach pod Bydgoszczą. Tam przymierali głodem, cudem przeżyli wojnę.  Po wojnie wychowywali ich dziadkowie na ul. Saperskiej na Wildzie.

Ewa Nowakowska mówi, że podziwia swoją matkę. Ale dodaje, że jej brat ma do matki żal, że w sytuacji, gdy nie wiadomo było, czy ojciec żyje, zdecydowała się tak mocno ryzykować – co w efekcie zakończyło się osieroceniem jej dzieci.

– Jestem dumna z mojej mamy. A Fort VII to dla mnie świętość – powtarza pani Ewa. Była też w Katyniu, przy tabliczce z nazwiskiem ojca zapaliła świeczkę.

Ewa Nowakowska - wspomnienia