loader image
Aleksandra-Wieruszewska

Aleksandra Wieruszewska

Miejsce urodzenia: Dobrzyca pod Pleszewem
Data realizacji wywiadu: 2018

Urodziła się w Dobrzycy pod Pleszewem, maturę zdała w liceum w Pleszewie. Jej ojciec był za komuny właścicielem hodowli roślin przemysłowych, z tego powodu nie dostała stypendium naukowego. – Mój ojciec był zawsze odważny, prawdomówny. Myślę, że mam to po ojcu – wyznaje.

W marcu 1968 roku była studentką Akademii Medycznej. Mieszkała wtedy u prof. Michała Ćwirko-Godyckiego (antropologa – red.). Brała udział w studenckich protestach pod pomnikiem Mickiewicza w Poznaniu, wywieszała plakaty w „Wawrzynku” – domu studenckim na ul. Wawrzyniaka. Szczęśliwie uniknęła wtedy zatrzymania, choć zomowcy pobili i ujęli jej koleżankę.

– Bardzo mało studentów z Akademii Medycznej wzięło udział w tych demonstracjach. Asystenci na Akademii zastraszali ich – wspomina.

Matka trójki dzieci, od ukończenia studiów pracuje w Poznaniu jako stomatolog. – I uczę z koleżankami prawdziwej historii nasze wnuki. A naszym dzieciom przypominamy, że Bruksela to nie jest zagranica. Że to, że jesteśmy w Unii Europejskiej, że jesteśmy w NATO, to jest nasze bezpieczeństwo – tłumaczy.

Aleksandra Wieruszewska - wspomnienia