loader image
agnieszka-duczmal

Agnieszka Duczmal

Data urodzenia: 1946
Miejsce urodzenia: Krotoszyn
Data realizacji wywiadu: 2019

Urodzona w 1946 roku w Krotoszynie, jedna z pierwszych na świecie kobiet-dyrygentek, od ponad 50 lat kieruje Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Uczęszczała do V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej oraz Średniej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Jej pierwszym nauczycielem, jeszcze w średniej szkole, był chórmistrz prof. Stanisław Kulczyński. Śpiewała też w chórze, który prowadził profesor Stefan Stuligrosz. Po ukończeniu liceum podjęła w 1966 studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Studiowała dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego – skrzypka, altowiolisty i dyrygenta, absolwenta Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie.

Zespół założyła w 1968 roku, będąc jeszcze studentką; wówczas nazywał się „Pro Musica”. Pierwszy koncert – jak wspomina – zagrali po miesiącu prób, dla laryngologów. Po dyplomie, przez 9 lat, próbowała łączyć pracę w innych instytucjach muzycznych (filharmonia, opera poznańska) z obowiązkami szefa orkiestry, ale w końcu uznała, że kameralistyka jest dla niej najważniejsza i jeśli chce coś osiągnąć na tym polu, musi jej się poświęcić całkowicie. Nazwę Amadeus przyjęli w 1988 roku. W rozmowie z PAHM wspomina rodzinne miasto, początki muzyczne, La Scalę i daty ważne w polskiej historii, które i w jej życiu miały znaczenie.

29 czerwca 2015 podczas uroczystej sesji rady miasta, w dniu jego patronów – św. Piotra i Pawła odebrała w Poznańskim ratuszu tytuł honorowego obywatela miasta „w uznaniu dla wybitnych osiągnięć muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, oraz doceniając zasługi dla kształtowania artystycznego oblicza Poznania”.

Agnieszka Duczmal - wspomnienia