loader image
wanda-wasik

Wanda Wasik

Data realizacji wywiadu: 2014

Urodzona w Poznaniu, ukończyła studia historii sztuki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Studium Plastyczne pod kierunkiem prof. Stanisława Szczepańskiego i prof. Wacława Twarowskiego.

Uprawia rysunek i malarstwo (14 wystaw indywidualnych), pisze wiersze i prozę.

Przed wojną mieszkała w Kobylnicy pod Poznaniem. We wrześniu 1939 roku przeżyła chaotyczną ucieczkę na wschód. Dotarli do Strzałkowa, gdzie zostali ostrzelani i zbombardowani przez niemieckie samoloty.

W czasie okupacji, jako dziewczyna od 8. rano do 20. wieczorem pracowała, opiekując się niemieckimi dziećmi w Kinderheimie w Kobylnicy. Tam zetknęła się również z polskimi dziećmi, przeznaczonymi do zniemczenia.

Dziś jest pisarką i poetką, członkiem Związku Literatów Polskich. Od 1968 r. publikowała w takich czasopismach kulturalnych, jak „Nurt” i Almanachach Wydawnictwa Poznańskiego, a także w Polskim Radio, oraz w prasie regionalnej. Do jej najbardziej znanych i cenionych utworów należy trylogia: „Dzieciństwo w kraju Warty”, „Między łąką a ogrodem”, „Dojrzewanie w słońcu”, będąca zapisem przeżyć autorki i jednocześnie dokumentująca wydarzenia w naszym najbliższym otoczeniu w okresie II wojny.

Wydała też kilka tomików wierszy: erotyki ”Bosą Stopą” i liryki “Szeptem”, a także „Jak Nefryt Zielona”.

W 2015 r. została uhonorowana Nagrodą Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej za powieść „ Tajemnica Gór Świętokrzyskich Kryptonim K-22”. W tym samym roku zostało jej nadane wyróżnienie „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz”.

Przez wiele lat pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Źródło: biblioteka.swarzedz.pl

Wanda Wasik - wspomnienia