Urodził się 1 października 1934 roku. Operator telewizyjny, reżyser spektakli teatralnych TVP, fotograf Łazarza.
Na poznańskim Łazarzu mieszka od 1965 r. Zapisał się do spółdzielni „Radowiec” i właśnie tam dostał mieszkanie, w bloku na rogu ulic Potockiej i Lodowej. Do Poznania przyjechał po skończeniu wydziału operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi i w 1959 r. zaczął pracować w telewizji. W poznańskiej TVP przepracował ponad 30 lat – jako operator, dziennikarz, reżyser m.in. spektakli teatralnych.
Fotografował od 1950 roku. Jego pierwszym aparatem była „Idioten-kamera” po zmarłym w 1949 roku ojcu. Trzecim – zorka. I to właśnie zorką wykonał najwięcej fotografii. Jego łazarskie zdjęcia z lat 1967-1969 zachwyciły poznaniaków, doczekały się specjalnej wystawy.
Dzięki tym zdjęciom, wykonywanym – jak przyznaje Jan Kurek – bez specjalnego planu i zamysłu, dziś możemy wejrzeć w zwykłe, codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy. Łazarz z lat 60. ubiegłego wieku nie jest na nich bynajmniej upiększony czy „podkolorowany”. – Tę skłonność do robienia tego, co nie najpiękniejsze, miałem zawsze. I gdzieś w tym leży idea moich fotografii z Łazarza – wyznaje Kurek.