loader image

Zapowiedzi

Helena Jankowska – zapowiedź 1 Helena Jankowska

Helena Jankowska (z domu Żuk) ma dziś prawie 99 lat i jeszcze więcej historii do opowiedzenia. Urodziła się w polskiej rodzinie w Czerniowcach w Rumunii. Już jako dziecko, mieszkające w wielokulturowym mieście, znała 5 języków, była czynną, aktywną harcerką podczas wojny działającą w konspiracji. W 1945 roku trafiła do łagru, z którego udało jej się wydostać. Trafiła do Polski, gdzie przez wiele lat była tłumaczką (m. in. na Konkursach Wieniawskiego) i przewodniczką po Poznaniu.

Prof. Przemysław Matusik czyta “Historię Poznania” – fragment tomu II Przemysław Matusik

Prof. Przemysław Matusik – autor czterotomowej monografii “Historia Poznania” czyta fragment II (obejmującego lata 1793-1918) tomu swojej książki dotyczący wizyty J. H. Dąbrowskiego, wysłanników Napoleona i wojsk francuskich w Poznaniu.

Jestem z matki obcej? Mirosława Leiser-Troszczyńska

Urodzona w 1946 roku, Polka pochodzenia żydowskiego, większość jej rodziny zginęła w Treblince, absolwentka polonistyki UAM w Poznaniu, dziś żyje w Niemczech. Opowie o swoich doświadczeniach związanych z pochodzeniem, napaściach w szkole podstawowej i średniej, o swoim ojcu, o ukrywaniu się na studiach i o marcu ’68. Podzieli się też refleksją dotyczącą nietolerancji.

Prof. Przemysław Matusik czyta “Historię Poznania” – fragment tomu III Przemysław Matusik

Prof. Przemysław Matusik – autor czterotomowej monografii “Historia Poznania” czyta fragment III (obejmującego lata 1918-1945) tomu swojej książki dotyczący “bycia prawidłowym poznaniakiem” i osobliwości poznańczyków.

Historia Marianny Ciesielskiej Zofia Pohl

Zofia Pohl ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie zdobyła Grand Prix Wojewódzkiego Konkursu Literackiego “Moja mała Ojczyzna i Ja”. Opowiedziała nam historię swojej prababci Marianny Ciesielskiej.

Sfefan Wojnecki. Fotograf. Sfefan Wojnecki

Z wykształcenia fizyk, który pracował przy konstrukcji samolotów odrzutowych, stał się ostatecznie fotografem i teoretykiem fotografii. W kwestii edukacji fotograficznej na poziomie akademickim figura kluczowa: w Poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych zorganizował pierwsze w kraju magisterskie studia fotografii. Jest rodowitym poznaniakiem.