loader image

Zapowiedzi

Prof. Przemysław Matusik czyta “Historię Poznania” – fragment tomu III Przemysław Matusik

Prof. Przemysław Matusik – autor czterotomowej monografii “Historia Poznania” czyta fragment III (obejmującego lata 1918-1945) tomu swojej książki dotyczący “bycia prawidłowym poznaniakiem” i osobliwości poznańczyków.

Historia Marianny Ciesielskiej Zofia Pohl

Zofia Pohl ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie zdobyła Grand Prix Wojewódzkiego Konkursu Literackiego “Moja mała Ojczyzna i Ja”. Opowiedziała nam historię swojej prababci Marianny Ciesielskiej.

Sfefan Wojnecki. Fotograf. Sfefan Wojnecki

Z wykształcenia fizyk, który pracował przy konstrukcji samolotów odrzutowych, stał się ostatecznie fotografem i teoretykiem fotografii. W kwestii edukacji fotograficznej na poziomie akademickim figura kluczowa: w Poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych zorganizował pierwsze w kraju magisterskie studia fotografii. Jest rodowitym poznaniakiem.

Helena Jankowiakówna i Witkacy w Poznaniu Wacława Małecka

Helena Jankowiakówna, jako młoda dziewczyna, była bardzo zainteresowana kulturą i sztuką. Podczas wyjazdu do Zakopanego, jej brat i bratowa zamówili u Witkacego swoje portety. Młoda Helena zamarzyła również o takiej pamiątce. Okazja nadarzyła się, gdy Witkacy pojawił się w Poznaniu. W 1929 roku podczas Pewuki (Powszechnej Wystawy Krajowej) przyjechał do stolicy Wielkopolski ze swoją firmą portretową.

Pomyślałam, że tu nie ma przyszłości Ada Czerwińska i Patrycja Kotowska

STRAJK KOBIET. Ada Czerwińska to studentka II roku filologii polskiej na UAM, pochodzi z Kłodawy. Patrycja Kotowska to studentka II roku kulturoznawstwa na UAM, mieszka w Kiekrzu. Znają się od kilku lat, ale widują się sporadycznie. Niedawno spotkały się ponownie – na Strajku Kobiet. W rozmowie z PAHM opowiadają o tym, dlaczego przyłączyły się do tego protestu. I jak widzą swoją przyszłość.

Nie damy sobą pomiatać Joanna Malinowska

Doktorka i wykładowczyni na Wydziale Filozoficznym UAM. Urodziła się w 1985 r. na Polnej w Poznaniu, wychowywała się w podpoznańskim Baranowie. Jej aktywność społeczna rozpoczęła się wraz z pierwszymi Marszami Równości. Podczas Strajku Kobiet, wywołanego orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji, była m. in. pod poznańską katedrą.