loader image

Zapowiedzi

Poznańskie Rodziny Katyńskie – Trailer Poznańskie Rodziny Katyńskie - Trailer

czarno-biały portret mężczyzny w wojskowym przedwojennym mundurze z fajką w zębach

Trailer filmu dokumentalnego “Kto nie zna ojca twarzy…”. Historie Poznańskich Rodzin Katyńskich opowiadane przez dzieci zamordowanych: przedsiębiorców por. Adama Machcińskiego i ppor. Tadeusza Bogajewskiego, policjanta Leona Pawlaka, sędziego wojskowego mjr. Jana Michała Madziary, oficera Wojska Polskiego kpt. Alojzego Korpala, nauczycieli ppor. Jana Stanisława Szmagiera i por. Stanisława Pełki oraz urzędnika rtm. Zygmunta Młot-Przepałkowskiego. Bohaterowie filmu opowiadają o czekaniu na swoich ojców i o tęsknocie z tym związanej. Wspominają chwile z nimi spędzone, moment pożegnania oraz dzień, w którym nadzieja na powrót ojca umarła.

Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu i dzięki funduszom przekazanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań i Fundację Zakłady Kórnickie.

Samo złoto Harry Hägelen

Zapowiedź spotkania z Harrym Hägelen, Niemcem przesiedlonym do Wielkopolski w ramach niemieckiej akcji “Heim ins Reich”.

Poznań – Solidarni z Ukrainą. Мирна акція – солідарні з Україною 

26 lutego 2022 roku w Poznaniu odbyła się pokojowa manifestacja przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Historia dzieje się na naszych oczach. Zapytaliśmy Poznaniaków i Ukraińców, którzy zgromadzili się na placu Wolności , dlaczego postanowili uczestniczyć w proteście.

Jan Podhorski zapowiedź Jan Podhorski

Jan Podhorski urodził się w 1921 roku w Budzyniu w powiecie chodzieskim. Od najmłodszych lat działał Związku Harcerstwa Polskiego. Poznańskiemu Archiwum Historii Mówionej opowiedział o swoim dzieciństwie, o harcerstwie i licznych przygodach (oraz ucieczkach z niewoli) od kampanii wrześniowej 1939 do powstania warszawskiego.

Pierwsza wojenna Wigilia Alicja Marczyk

Fragment reportażu “Chcieli Polski – opowieść orzechowskich rodzin o wysiedleniu do GG w 1939 roku”. O losach swojej mamy, Joanny Wleklińskiej-Nowak, opowiada Alicja Marczyk. 14-letnia Joanna wraz z rodzicami została wysiedlona 8 grudnia 1939 roku. Pociąg, którym byli transportowani, dojechał do Koniecpola. Następnie trafili do oddalonego o 6 km majątku we wsi Łysiny. Właśnie tam, przeżyli swoją pierwszą, wojenną wigilię.

Produkcja to wspólne dzieło uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowie oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Orzechowie. Realizatorem projektu pod takim samym tytułem, jak reportaż było Stowarzyszenie “Orzechowo 333”.

Helena Jankowska – zapowiedź 1 Helena Jankowska

Helena Jankowska (z domu Żuk) ma dziś prawie 99 lat i jeszcze więcej historii do opowiedzenia. Urodziła się w polskiej rodzinie w Czerniowcach w Rumunii. Już jako dziecko, mieszkające w wielokulturowym mieście, znała 5 języków, była czynną, aktywną harcerką podczas wojny działającą w konspiracji. W 1945 roku trafiła do łagru, z którego udało jej się wydostać. Trafiła do Polski, gdzie przez wiele lat była tłumaczką (m. in. na Konkursach Wieniawskiego) i przewodniczką po Poznaniu.