loader image

Życie jest jak jajko, trzeba je znosić

Odtwórz wideo

Felietonista, dziennikarz, twórca fraszek i aforyzmów. Urodzony we Wronkach w 1931 r., zmarł w 2018 r. W satyrze debiutował w studenckim kabarecie Żółtodziób. Jako autor debiutował w “Głosie Wielkopolskim”, publikował m.in. w “Gazecie Poznańskiej”, “Expressie Poznańskim”, w “Tygodniu” (późniejszym “Wprost”) oraz w satyrycznym “Kaktusie”. Był jednym z najbardziej błyskotliwych twórców krótkiej formy, uznanym także za granicami Polski.

Subskrybuj aby być na bieżąco

Zobacz filmy o podobnej tematyce:

Jacek Strzelecki

Jacek Strzelecki

Od 38 lat związany jest z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Mieszka w Mosinie. Urodził się 10.08.1959 r. w Gnieźnie. Jego ojciec uprawiał zawodowo boks i jeszcze przed wojną zdobył tytuł mistrza Nowego Jorku. Wielki Kryzys sprawił, że rodzina wróciła do Polski… W 1978 r. Jacek Strzelecki ukończył Liceum Plastyczne w Poznaniu i podjął studia na Wydziale Malarstwa poznańskiej PWSSP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1983 r. (pracownia prof. Jana Świtki). Pozostał na uczelni; początkowo jako asystent swojego profesora, a od 1994 prowadzi własną pracownię – I Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa UAP. Uprawia rysunek oraz malarstwo sztalugowe i monumentalne. Pierwszą wystawę przygotował w roku 1986 w Galerii Nowa, mieszczącej się przy Teatrze Nowym w Poznaniu. W 1993 roku, razem z prof. Bogdanem Wegnerem, współtworzył Galerię Sztuki w Mosinie. W roku 2006 uległ wypadkowi – od tego czasu porusza się na wózku; właśnie wtedy jednak zrealizował jedną ze swoich największych formatowo prac – fresk w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu (Wichrowe Wzgórze), mierzący 7 na 14 metrów. W październiku 2020 roku, razem z prof. Wiesławem Koronowskim (rzeźba), przygotował podwójną wystawę w Galerii Sztuki w Mosinie – pokazał prace m.in. z cyklu „Bramy”. Obrazy Jacka Strzeleckiego znajdują się w galeriach, muzeach i prywatnych zbiorach nie tylko w Polsce, ale i w Australii, USA, Szwecji, Holandii, Austrii, Niemczech.

Józef Walczak

Józef Walczak

Prof. Józef Walczak urodził się 29.04.1946 r. w Poznaniu. Jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki
współczesnej. Jego malarstwo określa się mianem „dynamicznego”. W 2003 r. został
laureatem niezwykle prestiżowej nagrody „Award of Excellence” na 46th Annual
International Exhibition w San Diego w Kaliforni. Studia na PWSSP w Poznaniu rozpoczął dopiero po skończeniu 27 lat. Jak sam podkreśla, trzech malarzy z uczelni miało na niego największy wpływ: prof. Stanisław Teisseyre, w którego pracowni obronił dyplom w 1977 roku, prof. Tadeusz Brzozowski, który zaproponował mu asystenturę zaraz po studiach, i prof. Jacek Waltoś, którego asystentem został cztery lata później. W latach 1991-2017 kierował VIII Pracownią Malarstwa na UAP. Obecnie związany jest z Collegium Da Vinci w Poznaniu. Jego prace znajdują się w zbiorach zarówno muzealnych i galeryjnych w Polsce, jak i na świecie, m.in. w Muzeum Narodowym w Pradze, Museum of Contemporary Art. w San Diego w USA, w Kubus Galerie w Las Palmas w Hiszpanii, w Galerie Dmochowski w Paryżu, w Galerie T&T w Norymberdze, w Iguana Gallery w San Francisco w USA.

Moja przygoda z Lecem

ryszerd-podlewski

Twórca fraszek i aforyzmów. Urodzony we Wronkach. W satyrze debiutował w studenckim kabarecie Żółtodziób. Jako autor debiutował w “Głosie Wielkopolskim”, publikował m.in. w “Gazecie Poznańskiej”, “Expressie Poznańskim”, w “Tygodniu” (późniejszym “Wprost”) oraz w satyrycznym “Kaktusie”.