loader image

Łazarskie klimaty

Kto dziś pamięta, jak dawniej na Łazarzu grało się w sera? Albo w Zośkę? A w palanta?Na szczęście Łazarz ma swoich świadków.

Na wszystkie te pytania odpowiada Włodzimierz Karolewski, człowiek z Łazarza.

Łazarz. Stan ducha

Choć – jak sam opowiada – nie należał do żadnej eki, z obrazu dawnego ulicznego Łazarza zapamiętał wystarczająco wiele, by jego opowieść spełniała najważniejsze kryterium – ocalała od zapomnienia wiele ulotnych detali. Jak choćby te o bramce na ubikacji Rynku Łazarskiego, na którą strzelał piłką wraz z kolegami. Albo o wyjątkowo smacznym chlebie od Kamińskiego, czy o gotowanym w łazarskich rodzinach żurku na polskiej kiełbasie z ziemniakami.

Urodził się na Łazarzu, po ślubie przeniósł się na Górczyn. Jako chłopak chodził z ojcem na mecze Warty, na stadion na ulicę Rolną. Po ukończeniu zawodówki naprawiał sprzęt gospodarstwa domowego, a potem jeździł po Polsce i uruchamiał zakłady pracy (m.in. tekstylny w Luboniu).

Łazarz. Kulturalny lider

Inną kartę łazarskiej historii zapisał Bogusław Duszyński. Urodzony w 1922 roku w Aleksandrowie Kujawskim, od dziecka interesował się teatrem. Jako student organizował rewie, ukończył kursy instruktora teatrów amatorskich, m.in. w poznańskim Pałacu Kultury – czyli zamku. Potem występował w Teatrze Eksperymentalnym “Kuźnica”. Na Łazarzu zapamiętali go jednak przede wszystkim z tego, że zorganizował niezwykle popularny w dzielnicy kabaret seniorów, występujący w Klubie Osiedlowym „Krąg”. Był jego liderem i dobrym duchem przez ponad 25 lat. – Staramy się być pożyteczni dla innych i dla siebie, bo to nas podtrzymuje – mawiał. Aktywny był niemal do samej śmierci w 2012 r.

Łazarz. Mistrz aforyzmów


Łazarskich osobowości na naszym portalu znajdziecie więcej. Przypominamy m.in. nieżyjącego już Ryszarda Podlewskiego, felietonistę i dziennikarz, znanego przede wszystkim jako twórcę fraszek i aforyzmów. Jako autor debiutował w “Głosie Wielkopolskim”, publikował m.in. w “Gazecie Poznańskiej”, “Expressie Poznańskim”, w “Tygodniu” (późniejszym “Wprost”) oraz w satyrycznym “Kaktusie”. Był jednym z najbardziej błyskotliwych twórców krótkiej formy, uznanym także za granicami Polski. Próbkę jego talentu prezentuje nasze nagranie.

Łazarz. Człowiek z sercem na dłoni


Warto też posłuchać Kazimierza Rafalika, artystę rzeźbiarza i fotografa z Łazarza, a także działacza społecznego i charytatywnego. W rozmowie z PAHM opowiada o życiu w PRL, wspomina również początki swojej pasji fotograficznej. Mówi w barwny, zajmujący sposób, z tak rzadkim we współczesnym świecie dystansem do samego siebie, a nawet z autoironią.

Wszystkie nowe nagrania – nie tylko te łazarskie – znajdziecie w dziale Najnowsze.
Zapraszamy do oglądania.

Piotr Bojarski

Subskrybuj aby być na bieżąco