Zapowiedzi

Jan Jankowski: Dwóch gestapowców mnie potrzaskało

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Syn sołtysa Pacanowic (powiat Pleszew), wysiedlony wraz z rodziną w sierpniu 1940 r. do Łodzi. Mieszkali tam w magazynach na cementowej posadzce. Potem wywieziono ich do Frampola (Lubelskie), gdzie Janek zaczął chodzić do szkoły.

Obejrzyj całość

 


Maciej Bąkowski: Całe szczęście, że ojciec nie zwariował

OKUPACJA. Urodził się w 1933 roku, wysiedlony w wieku 6 lat w styczniu 1940 roku. Zapamiętał jak późnym wieczorem podstawiony przez Niemców autobus zabrał ich na Główną.

Obejrzyj całość

 


Marta Świderska: Tam katowali albo ścinali głowy

OKUPACJA, WOJNA. Przeżyła okupację niemiecką w Poznaniu. W rozmowie z PAHM opowiada o zachowaniu okupantów w mieście, o ich okrucieństwie i bucie.

Obejrzyj całość

 


Jan Bobkiewicz: Jako chłopak widziałem egzekucję

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Urodzony w 1929 roku, syn właścicieli sklepu kolonialno-spożywczego i piekarni w Gostyniu. Wysiedlony w grudniu 1939 roku, przewieziony do Koluszek, a potem do wsi pod Rawą Mazowiecką. Na koniec trafił do Niemiec.

Obejrzyj całość

 


Sabina Dobkiewicz: Nazywali nas wygnańcami

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Jesienią 1939 r. została wraz z rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa wysiedlona z Chrzypska Wielkiego (gmina Międzychód). Trafiła do Niepokalanowa, a potem do Grodziska Mazowieckiego. W majątku Tadeusza Zjawińskiego w Napucku pod Grodziskiem mieszkali w jednej izbie, początkowo nawet w 12 osób.

Obejrzyj całość

 


Jan Winny: Ci ludzie zostali z pustym węzełkiem

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Syn rolnika ze wsi Grodzisk (powiat Pleszew), wysiedlonego w 1939 roku. Ich dom i gospodarstwo przekazano najpierw Baltendeutschom (Niemcom z krajów nadbałtyckich), a potem rozebrano. Opowiada m.in. o osiedleńcach ze WSchodu w 1945 r. w Broniszewicach pod Pleszewem. I o "boomie na rodziny" - związkach poznańsko-wschodnich.

Obejrzyj całość

 


Rafał Grupiński: Przyzwyczaiłem się, że Maciej ciągle ryzykował

PRL. OPOZYCJA DEMOKRATYCZNA. Rafał Grupiński, współpracownik KSS KOR, kolporter i wydawca podziemnej prasy i działacz związany z Solidarnością Walczącą wspomina zmarłego przed 10 laty Macieja Frankiewicza, "komandosa" poznańskiej opozycji i lidera SW w Poznaniu.

Obejrzyj całość

 


Ryszard Grobelny: Maciej jedyny wierzył w Euro w Poznaniu

SAMORZĄD. 10 lat temu, 16 czerwca 2009 roku zmarł nagle Maciej Frankiewicz, ówczesny zastępca prezydenta Poznania. Były prezydent miasta Ryszard Grobelny wspomina zasługi Frankiewicza w przygotowaniu Poznania do Mistrzostw Świata Euro 2012.

Obejrzyj całość

 


Maciej Musiał: Kampania w 1989 r. to było zadanie frapujące

WYBORY 1989. Pełnomocnik "Solidarności" do spraw wyborów, który zbudował sztab wyborczy "S" w zamku wiosną 1989 roku, opowiada o ówczesnych nadziejach, związanych z postanowieniami Okrągłego Stołu i o kampanii, która dała kandydatom opozycji zwycięstwo. - Wtedy nie było specjalistów od PR, nie było komórek i doświadczenia - wspomina.

Obejrzyj całość

 


Andrzej Porawski: Do kolegów mam pretensje o Jaruzelskiego

WYBORY 1989. Gdy w Polsce odbywały się wybory, które zakończyły komunizm, Andrzej Porawski był pracownikiem Instytutu Obróbki Drewna i działaczem Komitetu Obywatelskiego "S". Pracował w sztabie wyborczym, odpowiadał za układanie list wyborczych.

Obejrzyj całość

 


Stanisław Kwaśniewski: Niemcy w Niemczech byli lepsi, niż ci w Polsce

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Wysiedlony z Piekarzewa w 1944 roku w bydlęcych wagonach do Żabikowa, a potem do Niemiec (do Dessau). Tam przeżył aliancki nalot, jako pracownik przymusowy pracował w Ledeburgu pod Magdeburgiem.

Obejrzyj całość

 


Stanisław Janiec: Rodzice z nerwów zapomnieli o córce

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Wraz z rodziną został 27 listopada 1939 r. wysiedlony z domu w Poznaniu do obozu na Główną, a potem wywieziony do Ostrowca Świętokrzyskiego. W pomieszczeniu gospodarczym, w którym mieszkał, w nocy biegały po nim szczury.

Obejrzyj całość

 


Leonard Szymański: Mieliśmy luksus mówienia prawdy

WYBORY 1989. Urodzony w 1939 r. inżynier i działacz „Solidarności”, wybrany 4 czerwca 1989 r. na posła z ramienia Komitetu Obywatelskiego „S” opowiada nam o kulisach tej przełomowej w dziejach najnowszych Polski elekcji. Przyznaje, że kandydaci "S" mieli już na starcie kampanii wyborczej łatwiej - bo mogli mówić prawdę. Ich konkurenci z PZPR byli skrępowani nakazami partii.

Obejrzyj całość

 


Andrzej Aumiller: W partii wierzyli w zwycięstwo, nie znali nastrojów

WYBORY 1989. Gdy w czerwcu 1989 r. ubiegał się o mandat poselski z ramienia PZPR, miał 42 lata i był dyrektorem PGR w Naramowicach. Uchodził za jedną z nadziei partii - jego hasło wyborcze brzmiało "Młodzi naszą szansą". Ale - jak opowiada - znał społeczne nastroje i czuł, że partia te wybory przegra, Posłem został w II turze wyborów.

Obejrzyj całość

 


Dariusz Urbanowicz: przyjechałem do prezydenta w krótkich spodenkach i trampeczkach

HISTORIA REGIONU, SAMORZĄD. 10 lat temu zmarł prezydent Poznania Wojciech Szczęsny Kaczmarek. Były rzecznik Kaczmarka wspomina, jak na pierwszą rozmowę z prezydentem - o pracy - przyszedł w krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawkiem. - Prezydenta lekko zatkało - opowiada.

Obejrzyj całość

 

Czesław Janicki: w Żabikowie traktowali nas gorzej, jak bydło

OKUPACJA. Czesław Janicki (1926-2012) - w 1989 roku wicepremier w pierwszym niekomunistycznym rządzie wolnej Polski Tadeusza Mazowieckiego - od sierpnia do listopada 1944 r. był więźniem niemieckiego więzienia policyjnego w Żabikowie pod Poznaniem. Trafił tam za rzekome sabotowanie pracy w Gądkach przy kopaniu rowów.

Obejrzyj całość

 

Władysław Szała: Ojciec zakopał srebrne monety

OKUPACJA. Syn powstańca wielkopolskiego z Januszewic nad jeziorem Strykowskim. Wysiedlony 1 grudnia 1942 roku do Porażyna pod Opalenicą. - Religia i korzenie pomagają przetrwać te trudne rzeczy - mówi.

Obejrzyj całość

 

Teresa Stankiewicz: Boże, pełno Ruskich! Co z nami będzie?

OKUPACJA. Teresta Stankiewicz, z domu Ruks (1923-2013), od 8 grudnia 1939 r. uczestniczyła w tajnej organizacji "Odrodzenie" w Krotoszynie. W czasie okupacji pracowała jako służąca u Niemców. Przeszła przez obóz pracy przymusowej w Skarżewie pod Ciechocinkiem. W rozmowie z PAHM wspominała m.in. moment wejścia Rosjan w 1945 r.

Obejrzyj całość

 

Anna Rodzińska: Rosjanie wzięli ojca za generała

SZTUKA. Urodzona w 1933 r. w Wilnie artystka rzeźbiarka, autorka projektu pomnika Armii Poznań czy rzeźb "Radość" w parku Wilsona, wieloletnia wykładowczyni w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych opowiada o swojej życiowej pasji i drogach twórczych. A także o losach swoich rodziców i bliskich w trakcie wojny.

Obejrzyj całość

 

Zofia Wawrzyniak: oddała folksdojczce, to zaraz ją ścięli

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Wysiedlona jako 12-letnie dziecko z Januszewic (powiat Grodzisk Wielkopolski), jako uczennica 3 klasy szkoły podstawowej. Do wysiedlenia jej rodziny doszło 1 września 1941 roku. Na wysiedleniu pracowała u Niemki.

Obejrzyj całość

 

Zbigniew Grześkowiak: w nocy przyszli Niemcy

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Wysiedlony w nocy 8 grudnia 1939 r. ze wsi Pieluchy (powiat Pleszew), z domu nr 25 z rodzicami i dwoma braćmi. Przewieziony do Czernina, a potem do Jarocina. Na koniec - w bydlęcych wagonach - wywiezieni zostali do Opoczna. Ostatecznie całą okupację przeżyli w Ostrowie Wielkopolskim.

Obejrzyj całość

 

Zbigniew Cymerys: była obawa, że ojca zabiją

OKUPACJA, WYSIEDLENIA. Wysiedlony ze Sroczyna (powiat Gniezno) w wieku 8 lat, wraz z rodzicami, dwoma braćmi i siostrą. Cymerysowie posiadali 14-hektarowe gospodarstwo rolne. Jego ojciec Piotr został w 1939 r. aresztowany na podstawie niemieckiej listy proskrypcyjnej i ciężko pobity.

Obejrzyj całość

 

Zenon Wechmann: Przyszli po mnie po 23.

OKUPACJA, PRL. Aresztowany 8 września 1952 roku za udział w konspiracyjnym harcerstwie "Piątaków" (zastęp Wilki) i skazany na 7 lat więzienia, Zenon Wechmann był więźniem obozu pracy w Piechcinie, a także zakładu karnego w Rawiczu.

Obejrzyj całość

 

Stefan Lamęcki: Niemców jeszcze nie było, a Polaków już nie

WOJNA, OKUPACJA. Gdy wybuchła wojna, miał 6 lat. Zapamiętał wyjście Wojska Polskiego z Poznania we wrześniu 1939 roku, wejście Wehrmachtu, a także walki o Poznań w 1945 roku. M.in. o szoku Września opowiada w rozmowie z PAHM.

Obejrzyj całość

 

Waldemar Łazuga: Mickiewicza zaproponował prof. Pajewski

STULECIE UAM. Ceniony historyk Uniwersytetu A. Mickiewicza, uczeń prof. Janusza Pajewskiego, autor wielu publikacji na temat historii Polski i Europy XIX i XX wieku opowiada, jak w czasach najostrzejszego komunizmu w Polsce w latach 50. udało się uchronić uniwersytet poznański od "jedynie słusznego", komunistycznego patrona.

Obejrzyj całość

 

Zbigniew Podeszwa: Pluskwy można było miotłą zamiatać

PRL. Urodzony w 1924 r., po wojnie uczeń "Marcinka". W 1945 r. należał do harcerstwa, do zastępu Rosomaków. Członek tajnej organizacji antykomunistycznej, aresztowany w sierpniu 1945 r. i przesłuchiwany na UB. Skazany na 2 lata więzienia - odsiedział karę na Młyńskiej i we Wronkach.

Obejrzyj całość

 

Michał Musielak: Święcicki przyjął tytuł od Cesarza

STULECIE UAM. Prof. Michał Musielak, prorektor Uniwersytetu Medycznego i autor biografii pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego Heliodora Święcickiego opowiada o początkach kariery naukowej Święcickiego, przyszłego twórcy poznańskiej Alma Mater.

Obejrzyj całość

 

Tomasz Schramm: Prof. Ziółkowski dał się dobrze poznać

STULECIE UAM. Historyk, profesor Wydziału Historii UAM i specjalista od najnowszej historii Polski i Francji opowiada o prof. Januszu Ziółkowskim, wybranym w 1981 r. - przed stanem wojennym - w sposób demokratyczny na rektora UAM.

Obejrzyj całość

 

prof. Jerzy Strzelczyk: Szukałem spraw niedostatecznie naświetlonych

STULECIE UAM. Wybitny poznański historyk mediewista, autor cenionych prac m. in. o pierwszych Piastach opowiada PAHM o swojej karierze naukowej i fascynacji historią. - Wszystko zawdzięczam uczelni - wyznaje.

Obejrzyj całość!

 

Hanna Kóćka-Krenz: Ojciec mi mówił: "To nie dla kobiety"

STULECIE UAM. Poznańska archeolożka, która odkryła relikty palatium Mieszka i kaplicy Dobrawy z X wieku na Ostrowie Tumskim wspomina swojego ojca, opowiada o początkach własnej drogi naukowej - i o swoich dokonaniach.

Obejrzyj całość!

 

Wojciech Kęszycki: Wypiłem "brudzia" z Roweckim

WOJNA, OKUPACJA. Ziemianin, przed wojną mieszkał w pałacu w Błociszewie pod Śremem. Był uczniem szkoły morskiej w Gdyni. W rozmowie z PAHM opowiada m.in. przyjaźniach jego ojca - powstańca wielkopolskiego. W Błociszewie częstym gościem bywał płk Stefan Rowecki.

Obejrzyj całość!

Maria Pągowska: Pieniądze chowało się w świecach

OKUPACJA. Ziemianka z Łukowic i Działynia pod Gnieznem. W czasie wojny została wysiedlona do Kazimierzy Wielkiej (Małopolska). Zaprzysiężona do Armii Krajowej, wchodziła w skład konspiracyjnej grupy sanitarnej.

Obejrzyj całość!

 

Henryk Wachowski: Przy płocie leżał mały Żyd...

OKUPACJA. Urodzony w 1935 r. mieszkaniec Leszna został w trakcie wojny wywieziony do Generalnego Gubernatorstwa, do Tomaszowa Mazowieckiego. Tam był świadkiem przerażającej zbrodni na dziecku.

Obejrzyj całość!

Janusz Gunderman: Najmłodsi powstańcy nie mieli broni

POWSTANIE WARSZAWSKIE. Przed wojną Janusz Gunderman mieszkał przy ul. Dąbrowskiego w Poznaniu, w czasie okupacji znalazł się w Warszawie. Odbywał tajne szkolenia w Hufcach Polskich i Narodowej Organizacji Wojskowej, która w 1942 roku podporządkowała się Armii Krajowej. W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim.

Obejrzyj całość!

 

Wanda Wasik: Wtedy zrozumiałam, że Niemcy to wrogowie

WOJNA, OKUPACJA. Przed wojną mieszkanka Kobylnicy, w trakcie okupacji jako dziecko pracowała codziennie przez 12 godzin, opiekując się niemieckimi dziećmi w Kinderheimie.

Obejrzyj całość!

 

Tadeusz Panowicz: Takich świętych gajów już nie ma

HISTORIA REGIONU. Zapalony regionalista, pisarz, grafik, liternik artystyczny, publicysta, bibliofil, gawędziarz i kolekcjoner staroci opowiada o sensacyjnych archeologicznych odkryciach w Imielenku.

Obejrzyj całość!

Wanda Błeńska: byłam ich lekarzem, matką i wszystkim

MISJE. Zmarła w 2014 roku lekarka i misjonarka, która przez ponad 40 lat pracowała w ośrodku leczenia trądu w Bulubie nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie, dzięki czemu zyskała przydomek „Matka Trędowatych”, opowiada m.in. o roli i etosie lekarza.

Obejrzyj całość!

 

Maria Sobocka: dał nam 20 minut na spakowanie

OKUPACJA. W wieku 3 lata Maria Sobocka została wysiedlona wraz z rodzicami i dwoma braćmi do obozu dla internowanych w Cerekwicy pod Jarocinem.

Obejrzyj całość!

Krzysztof Budzyń: życie bez wiedzy jest wegetacją

HISTORIA REGIONU. Krzysztof Budzyń, regionalista śremski, miłośnik literatury i wydawca opowiada o swojej fascynacji przeszłością okolic Śremu i losach swojej rodziny.

Obejrzyj całość!

Henryk Świątek: wylatuje pięciu Rusków: "ruki wierch!"

WOJNA, OKUPACJA. Syn Stanisława Świątka, żołnierza gen. Andersa spod Monte Cassino, opowiada o tym, jak z matką i rodzeństwem jesienią 1939 roku uciekali z rosyjskiej do niemieckiej strefy okupacyjnej.

Obejrzyj całość!

 

Janusz Biegański: butelki z benzyną - i buch, do UB!

CZERWIEC 1956. Janusz Biegański 28 czerwca 1956 strzelał do gmachu UB na Kochanowskiego. Ujęty z bronią, był przetrzymywany w obozie na Ławicy. Sądzony w "procesie dziewięciu", skazany na 2,5 roku więzienia, uwolniony po zmianach politycznych jesienią 1956 r. W rozmowie z PAHM wyjaśnia m.in. dlaczego chwycił za broń.

Obejrzyj całość!

 

Mirosław Jankowski: w marcu prosiliśmy o solidarność

MARZEC'68. Mirosław Jankowski był w 1968 r. studentem V roku rolnictwa. Wraz z kolegami 16 marca spisał postulaty studentów, domagając się uwolnienia zatrzymanych. Zatrzymany i przesłuchiwany, po sprawie sądowej został relegowany z Wyższej Szkoły Rolniczej. Studia ukończył z trzyletnim poślizgiem.

Obejrzyj całość!

 

Stanisław Płócieniak, Jolanta Sroczyńska: Zastrzyk z fenolu to hipoteza

WOJNA. Florian Marciniak, pierwszy naczelnik Szarych Szeregów, pochodził z wielkopolskiej wsi Gorzyce. Szczegóły jego śmierci w obozie Gross Rosen w lutym 1944 roku do dziś są nie do końca pewne. O tym, jakim był człowiekiem i jak ważną rolę odegrał w polskim ruchu oporu, opowiadają członkowie rodziny Marciniaka.

Obejrzyj całość!

Jerzy Majchrzak: Ludzie krzyczeli: "Ubeki strzelają do robotników"

CZERWIEC 1956. Jerzy Majchrzak, wówczas młody chłopak, był świadkiem idącej przez Poznań robotniczej manifestacji, a także walk pod gmachem UB. Widział śmierć kolegi, sam został ranny w nogę.

Obejrzyj całość!

Janusz Remlein: Pierwszy raz widzieliśmy zwłoki

WOJNA. Był harcerzem przedwojennej 15 Drużyny Poznańskiej, w czasie wojny działał w Szarych Szeregach. Uczestnik powstania warszawskiego i jeniec niemiecki. W relacji dla Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej wraca m.in. do dramatycznych wydarzeń pierwszego dnia wojny w Poznaniu.

Obejrzyj całość!

 

Stefania Tokarska-Kaszub: Prawie nie było wolno oddychać

OKUPACJA. Urodziła się w 1926 roku, przed wojną była uczennicą gimnazjum Królowej Jadwigi na placu Świętokrzyskim w Poznaniu. Opowiada o pierwszych dniach okupacji niemieckiej w 1939 roku, a także o Irenie Bobowskiej, która zapłaciła życiem za wydawanie podziemnej prasy.

Obejrzyj całość!

 

Józef Stasiński: Amorki na kamienicy stoją do dzisiaj

SZTUKA. poznański medalier, rzeźbiarz i architekt. Jego ojciec walczył w 1939 r. nad Bzurą. On sam po wojnie odbudowywał Stary Rynek i poznańską katedrę, zaprojektował m.in. elewację kamienicy SARP i charakterystyczne aniołki.

Obejrzyj całość!

 

Bogusław Olejniczak: Drużynowy mówi: "Róbcie coś!"

OKUPACJA. W pierwszą wojenną Gwiazdkę 1939 r. wraz z kolegami chodził ze żłobkiem po Winiarach. W szkole natknęli się na wojsko niemieckie. - jak nas zauważyli, to nas zawołali do środka - wspomina harcmistrz Bogusław Olejniczak, w czasie wojny członek Szarych Szeregów.

Obejrzyj całość!

Bonifacy Leczykiewicz: Major przestrzegał przed niewolą rosyjską

WOJNA. Latem 1939 r. jako junak budował bunkry przeciwartyleryjskie niedaleko granicy z ZSRR. - Jak wojna wybuchła, nasz dowódca batalionu, major Paweł Thome, powiedział: "Jeżeli się dostaniecie do niewoli, to uważajcie, żeby nie dostać się do niewoli rosyjskiej" - opowiada.

Obejrzyj całość!

 

Barbara Łukomska: To się nazywało akcja "N"

WOJNA. Ja adresowałam tylko koperty, a ulotki przychodziły z Warszawy. I w ulotkach tych sugerowano, że to wysyła tajna organizacja niemiecka, do Niemców, z apelem, żeby się ocknęli, że Hitler prowadzi do zguby. Taka dywersyjna akcja - opowiada Barbara Łukomska. W czasie wojny działała w Szarych Szeregach.

Obejrzyj całość!

 

Baruch Bergman wspomina dzień narodzin

II RP, OKUPACJA. 6 marca 2019 roku mija 1. rocznica śmierci Barucha Bergmana, żydowskiego mieszkańca przedwojennego Poznania. Z tego powodu publikujemy jego wspomnienie o dniu, w którym się narodził. O zwyczajach, o sądnym dniu, o najważniejszym żydowskim święcie i wielkiej Synagodze.

Obejrzyj całość!

 

Aleksandra Wieruszewska: Dziewczyny, idźcie walczyć o lepszą Polskę

MARZEC'68. Aleksandra Wieruszewska, w 1968 r. studentka w Poznaniu, opowiada o młodości, protestach i walce o wolną Polskę. O tym, że w marcu 1968 roku chodziła niemal na wszystkie protesty i ciekawostkach z tym związanych. Pokazuje też ciekawe analogie z obecnymi protestami.

Obejrzyj całość!

 

Zbigniew Theus: Bici koledzy uciekali przez cmentarz

MARZEC'68. Zbigniew Theus był aktywnym uczestnikiem życia studenckiego Poznania w latach 60-tych, wraz z kolegami zakładał teatry, grupy twórcze, DKF-y. Działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich. Uczestniczył też w protestach Marca 1968 roku w Poznaniu - choć sam uważa, że był raczej świadkiem wydarzeń.

Obejrzyj całość!

 

Tomasz Kolańczyk: Poszliśmy zaraz pod Adasia

MARZEC'68. - Nie było mowy, żebyśmy nie poszli na plac Mickiewicza - wspomina Tomasz Kolańczyk, uczestnik protestów z marca 1968 r. Opowiada o tym, ja wyglądały tamte wydarzenia z jego perspektywy. O swojej działalności z czasów studenckich i tych zaraz po studiach. A także o systemie z tamtych czasów.

Obejrzyj całość!

 

Krzysztof Mańkowski: Raptem mama widzi oficera

WOJNA, OKUPACJA. Krzysztof Mańkowski opowiada o swojej matce Klementynie i jej szpiegowskiej działalności. O tym, kiedy zaczął być z niej dumny - a nie ciągle bać się o jej niebezpieczną działalność. Z zapartym tchem relacjonuje, jak mama pewnego razu spotkała niemieckiego oficera.

Obejrzyj całość

 

Marian Stencel: Pan pozwoli z nami!

PRL. - On podchodzi do mnie, ja myślałem, że on chce ognia. Dałem mu tę fajkę, a on mówi... "Nie, Pan pozwoli z nami"... - Marian Stencel, członek powojennej tajnej organizacji antykomunistycznej z Poznania opowiada o aresztowaniu przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na pl. Nowomiejskim.

Obejrzyj całość!

 

Maria Krzyżańska: Przysięgę AK składałam na ręce męża

WOJNA, OKUPACJA. Opowieść o tym, dlaczego Maria Krzyżańska wybrała Armię Krajową i jak składała przysięgę na ręce mężczyzny, który w przyszłości został jej mężem.

Przeczytaj więcej

Henryk Golimowski: Pytali nas o to, czy nie ma tutaj folksdojczów

OKUPACJA. Opowieść o "rozmowach koleżeńskich", które kończyły się pytaniem czy nie ma tutaj folksdojczów. Bajki, opowiadania, tajne organizacje wojskowe...

Przeczytaj więcej