Najpopularniejsze

Waldemar Łazuga: prof. Pajewski kochał różnych bogów

STULECIE UAM. Prof. Waldemar Łazuga, historyk i autor licznych publikacji o dziejach najnowszych Polski i Europy, w rozmowie z PAHM kreśli portret swojego mistrza, prof. Janusza Pajewskiego, autora m. in. monumentalnej pracy "Odbudowa państwa polskiego". To prof. Pajewskiemu Uniwersytet Adama Mickiewicza zawdzięcza, że w 1955 r. nie otrzymał komunistycznego patrona.

Obejrzyj całość

 


Tomasz Schramm: Kandydaci na rektora nie z komitetu partii

STULECIE UAM. Prof. Janusza Ziółkowskiego, demokratyczne wybranego w czasach "Solidarności" w 1981 roku rektora UAM wspomina prof. Tomasz Schramm, historyk czasów najnowszych oraz specjalista dziejów uczelni.

Obejrzyj całość

 


prof. Jerzy Strzelczyk : Wszystko zawdzięczam Uczelni

STULECIE UAM. Pierwszy krok zrobił jego ojciec - kupił Jurkowi historię Grecji i Rzymu. Wybitny specjalista od wczesnego średniowiecza Polski i Europy opowiada o początkach swojej fascynacji historią - i o swojej karierze naukowej.

Obejrzyj całość

 


Aleksandra Wieruszewska: jestem z natury buntowniczką

MARZEC' 68. Pani Aleksandra była wtedy studentką Akademii Medycznej. Brała udział w studenckich protestach pod pomnikiem Mickiewicza, szczęśliwie uniknęła zatrzymania. Dziś opowiada o tym, czym były dla niej tamte wydarzenia.

Obejrzyj całość

 


Dariusz Urbanowicz: Kaczmarek czuł ludzi, wyczuwał fałsz

SAMORZĄD, HISTORIA REGIONU. 26 maja mija 10 rocznica śmierci Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, prezydenta Poznania w latach 1990-1998. Jakim był szefem? A jakim człowiekiem? O pracy z tym wybitnym polskim samorządowcem, który zmienił Poznań, opowiada były rzecznik prasowy prezydenta Dariusz Urbanowicz (rocznik 1967).

Obejrzyj całość


Janusz Gunderman: odwaga to umiejętność opanowania strachu

POWSTANIE WARSZAWSKIE. Poznaniak, który walczył w powstaniu 1944 roku w Warszawie. Podczas walk przeżył śmierć przyjaciół, był też świadkiem masakry w wyniku wybuchu niemieckiego wozu pancernego -pułapki. W stolicy znalazł się w trakcie okupacji, szkolił się do walki w Hufcach Polskich i Narodowej Organizacji Wojskowej, która w większości podporządkowała się AK w 1942 r.

Obejrzyj całość

 

Ewa Drwęska: dziadek pracował w cieniu orła na ratuszu

POZNAŃ. Była wnuczką Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego po 1918 r. prezydenta Poznania w niepodległej Polsce. Zgromadziła dokumenty z życia Jarogniewa i Izabeli, wśród nich niedrukowany pamiętnik ojca.

Obejrzyj całość

 


Janusz Biegański: jak nas było jedenastu, to chleba brakowało

CZERWIEC 1956. Uczestnik robotniczego protestu, który strzelał do gmachu UB i był sądzony za ujęcie z bronią w ręku, opowiada m.in. o walkach, brutalnym przesłuchaniu przez ubowców i o procesach poznańskich.

Obejrzyj całość

 

Baruch Bergman: Chciałem być Polakiem, ale mi nie dali

II RP, OKUPACJA. Był Żydem, mieszkańcem przedwojennego Poznania. Przeżył getto łódzkie i powstanie warszawskie. W swoich wspomnieniach, nakręconych podczas wizyty w Poznaniu w 2014 roku, przypomina o antysemityzmie i trudnych warunkach życia społeczności żydowskiej w Poznaniu.

Obejrzyj film


Maria Krzyżańska: Jedyny zarzut - Armia Krajowa

WOJNA, OKUPACJA. - Oni się mnie pytali, wypytywali przede wszystkim o tych wszystkich naszych oficerów, przede wszystkim pytali się mnie -  dlaczego ja się nie zgłosiłam do AL-u. No i ja im na to odpowiedziałam (...) poszłam tam, gdzie rzeczywiście walczyli, nie? No i tak dosyć bezczelnie mu odpowiadałam - opowiada Maria Krzyżańska, kapitan Armii Krajowej, przesłuchiwana przez UB.

Obejrzyj całość

 

Krzysztof Mańkowski: Mama miała niesamowitą odwagę

WOJNA, OKUPACJA. Urodzony 24 października 1933 roku w Poznaniu. Syn Andrzeja Franciszka Ksawerego hr. Mańkowskiego herbu Zaremba (1910-2001) i Klementyny Marii Czarkowsko-Golejewskiej herbu Awdaniec (1910-2003) - w czasie II wojny światowej czołowej brytyjskiej agentki, która dzięki odwadze i sprytowi wychodziła cało z najgorszych opresji.

Obejrzyj całość

 


Marian Stencel: Wsiadłem do wozu UB, wyszedłem za 7 lat

PRL. - Przez jakiś czas byłem skromny i cichy. Aż w którymś tam roku, już nie pamiętam którym dokładnie, nie wiem w jaki sposób, spotkałem rotmistrza Zdanowicza. I on mi zaproponował współpracę w tworzeniu takiej siatki, że tak powiem, komunikacyjnej, dla kurierów, itd. I na to się zgodziłem - wspomina Marian Stencel, członek powojennej organizacji niepodległościowej.

Obejrzyj całość

 

Jerzy Gurawski: rób bracie co chcesz

ARCHITEKTURA. Jerzy Gurawski w roli wykładowcy występował już w latach 70., kiedy to nawiązał współpracę z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. W Poznaniu jego wykładów mogli posłuchać m.in. studenci Politechniki Poznańskiej. Jako architekt od lat związany z Stowarzyszeniem Architektów Polskich i SARP Poznań. Jak nauczyć się architektury? - odpowiedź w filmie.

Przeczytaj całość

 


Jerzy Gurawski: jestem zakochany w tym miejscu

ARCHITEKTURA. Jako architekt Jerzy Gurawski projektował m.in. osiedla i całe dzielnice mieszkaniowe w kilkunastu miastach w Polsce. Dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprojektował m.in. Wydział Fizyki oraz Wydział Matematyki i Informatyki. O sentymencie do Moraska Jerzy Gurawski opowiadał Jackowi i Stanisławowi Kubiakom.

Przeczytaj całość

 

Irena Sikorska: To ostateczne moje słowa, żoneczko...

WOJNA, OKUPACJA. Córka Marii z d. Zimny i Tomasza Wachowskiego. Ojciec był powstańcem wielkopolskim, został ciężko ranny w walkach pod Wolsztynem. 21 października 1939 r. został rozstrzelany w publicznej egzekucji na Pl. Kościuszki w Lesznie. Miał 39 lat. Irena Sikorska, wówczas uczennica, widziała wywożenie zwłok ojca po egzekucji.

Przeczytaj całość